« Back

Küünlaümbriste jahil oli edukas Valga põhikool

Viiendat korda toimunud Eesti ühe suurim keskkonnakampaania "Küünlaümbriste jaht" toimus kolmes kategoorias: lasteaialapsed, 1.-6. klassid ning 7.-12. klassid, kusjuures eraldi arvestati väikeste (1-15 last) ja suurte (16 ja enam last) koosseisude tulemusi.

Vanemate õpilaste arvestuses võtsid vabariiklikus kui ka maakondlikus arvestuses võidu Valga põhikooli 8.e klass 22 032 ümbrisega. Individuaalarvestuses 7.-12. klasside hulgas oli vabariiklikus kui ka maakondlikus arvestuses teistkordselt võidukas Margaret Peterson Valga põhikoolist, kes kogus 14 727 küünlaümbrist.

Maakondlikus arvestuses lasteaedade kategoorias oli Valgamaa tublim küünlaümbriste koguja Andero Vare Tsirguliina lasteaiast Õnnelind, kes kogus 4575 küünlaümbrist  ja 1.-6. klasside arvestuses Karolina Laine Valga põhikooli 2.c klassist, kes kogus 5810 küünlaümbrist.

Valgamaalt osales kampaanias 15 kooli ja lasteaeda kokku 41 klassi või rühmaga. 403 last kogusid kokku 173 134 küünlaümbrist ja 45 343 patareid.

Valga vallast osalesid keskkonnakampaanias Buratino ja Walko lasteaed Valgast ning Tsirguliina lasteaed Õnnelind. Valla koolidest osalesid Valga põhikool, Priimetsa Kool ja Lüllemäe põhikool.

Keskkonnakampaania korraldaja MTÜ Tuleviku Heaks juhatuse liikme Mari-Liis Kallismaa sõnul andis tänavu oma panuse taaskasutusse ja looduse puhtamaks muutmisse 11 930 last 446 koolist ja lasteaiast üle Eesti. Nelja kuuga koguti  ligi 4,1 miljonit teeküünlaümbrist, kampaaniaga "Patareijaht" aga rohkem kui 878 000 kasutatud patareid.

„Küünlaümbriste jahi" peatoetaja Kuusakoski juhatuse esimehe Kuldar Suitsu andmetel on viie aasta jooksul kampaanias osalenute arv ligikaudu 50 000 keskkonnateadlikku noort inimest, kelle jaoks jäätmete sortimine ja taaskasutus on loodetavasti saanud elu loomulikuks osaks.

"Selle ajaga on lapsed ja noored kokku kogunud peaaegu 15 miljonit alumiiniumist küünlaümbrist, mis keskkonda sattudes ei laguneks mitte kunagi," rääkis Suits. "Üks tavapärane alumiiniumist teeküünlaümbris kaalub veidi rohkem kui grammi, kuid kokkuvõttes tähendab see aukartusäratav kogus 20 tonni jäätmeid, millest saab toota näiteks kümneid alumiiniumist autokeresid, sadu mobiilside tugijaamu või koguni mõne lennukitiiva."

"Patareijahi" peatoetaja mobiilioperaator Diili ärijuhi Ave Vahemetsa hinnangul on kahe aastaga kokku kogutud rohkem kui 2 miljonit kasutatud patareid muutnud meie keskkonda märkimisväärselt puhtamaks.