15/02/24

Green Railways II

Lühitutvustus:

Valga Vallavalitsus on juba varasemalt olnud „Green Railway" projekti partner, mille käigus loodi vallavalitsuse territooriumile Valga/Valka - Ape matkarada, mis kulgeb mööda ajaloolist kitsarööpmelist raudteed.

Ühelt poolt on tegu vana ja huvitava kultuuripärandi taaselustamisega. Teisalt on piki raudteetammi kulgev rada igas vanuses seiklejale ideaalseks marsruudiks, kuna puuduvad järsud tõusud ja langused. Huvitava looduse keskel kulgev rada sobib hästi nii jalgsi, rattaga kui suuskadel liikujatele.

Projekti eesmärk:

Projekti eesmärk on arendada edasi piiriülest turismitoodet „Green Railways", lisades väärtust olemasolevatele matkaradadele ning luua suurem seos matkaraja läheduses olevate teiste turismiteenuste ning toodetega.

Projekt suurendab matkaraja ja sellega seotud teenuste kättesaadavust erinevatele sihtgruppidele nagu lapsed, väikelastega vanemad, eakad ja puudega inimesed ning kaasab erinevate sihtgruppide esindajad teenuste kujundamise protsessi.

Projekti peamised tegevused:

Projekti eesmärk on suurendada võimalusi aktiivseks liikumiseks vabas õhus, pakkudes paremaid teenuseid ja rajatisi. „Green Railways II" elluviimis perioodi ajal arendatakse välja e-jalgrataste lahendus ning parandatakse matkaraja info kättesaadavust. Projekti käigus lahendatakse füüsilisi, organisatsioonilisi ja emotsionaalseid ligipääsutakistusi, mis toetaks igas eluetapis olevate aktiivsete inimeste huve.

Projekti raames soetatakse:

  • 5 elektrijalgratast: 3 tavakasutajale, 1 puuetega inimestele ning 1 transpordi otstarbeks.
  • Laadimispunkt koos parkimisvõimalusega ka mitte elektrilistele jalgratastele
  • Parandatakse infomaterjale, mis suunavad nii kohalikke elanikke kui ka turiste roheliste raudteede kasutamisele.

Info varasemalt tehtud „Rohelised rööpateed I" projektile: Green Railway I (2017- 2019)

Projekti partnerid:

Juhtpartneriks on Vidzeme Turismiassotsiatsioon – Läti Greenways Assotsiatsioon. Lätist osalevad veel Kurzeme regioon ning 4 omavalitsust: Lõuna- Kurzeme, Gulbene, Limbaži, Valmiera, Smiltene.
Eestist on projektipartneriteks Mulgi Vallavalitsus, Valga Vallavalitsus, Mustvee Vallavalitsus, SA Haapsalu ja Läänemaa muuseumid ning Eesti Muuseumraudtee MTÜ.

Projekti elluviimis periood:

01.10.2023 - 30.09.2026

Projekti eelarve:

Projekti kogueelarve on 1 179 970 eurot, millest Eesti-Läti programmi toetus on 943 976 eurot. 

Valga Vallavalitsuse eelarve on 49 350 eurot, sh Eesti-Läti programmi toetus  39 480 eurot.

Projektiga tegelev ametnik Valga vallas:

Välisprojektide juhtivspetsialist Siim Kängsepp, e-post: siim.kangsepp@valga.ee