Abielu sõlmimine

Abielu sõlmimiseks esitavad abiellujad ühise kirjaliku avalduse e- rahvastikuregistris, perekonnaseisuasutuses, notari või vaimulike juures, kellel on õigus abielu sõlmida.  Abielu sõlmimise koht ei ole seotud abiellujate elukohaga. Loe abielu sõlmimise kohta lähemalt riigiportaalist

Abielu sõlmimine Valga vallavalitsuses

Abielu registreerimiseks tuleb esitada isiklikult kohale tulles ühine kirjalik abiellumisavaldus. Kui mõlema abielluja perekonnaseisuandmed on kantud rahvastikuregistrisse ja nad on elanud Eestis vähemalt 6 kuud vahetult enne abiellumisavalduse esitamist, saab avalduse maakonnakeskuse kohalikule omavalitsusele esitada ka e-rahvastikuregistris;

Abiellumisavaldus

Abiellumisavaldus samast soost abiellujatele

Kaasa palume võtta:
- isikut tõendavad dokumendid
- sünnidokument juhul, kui abielluja sünniandmed rahvastikuregistris puuduvad
- varem abielus olnud inimese abielulahutuse dokument, abikaasa surmadokument või abielu kehtetuks tunnistamise kohtuotsus juhul, kui neid andmeid rahvastikuregistris pole
- vajadusel kohtumäärus täisealise piiratud teovõimega abielluja teovõime laiendamise kohta
- abieluvõimetõend (ainult siis, kui abielluja elukoht on välisriigis või kui ta on Eestis elanud alla 6 kuu)
- välismaalase Eestis viibimise seaduslikkust tõendav dokument, kui tegupole Euroopa Liidu kodaniku või tema perekonnaliikmega.

Riigilõivud:

- Abielu registreerimine - 30 eurot
- Esmakordse abielutõendi väljastamine - tasuta
- Korduva abielutõendi väljastamine - 10 eurot

Riigilõivu tasumine
Saaja: Rahandusministeerium
» Swedbank EE932200221023778606
» SEB pank EE891010220034796011
» Luminor Bank EE701700017001577198
Viitenumber: 10294002000147

Makse selgitusse kirjutada abielukande koostamine ja nimed. Riigilõivu on võimalik tasuda ka sularahas Valga vallavalitsuses.


Abielu sõlmimise aeg ja koht

Abielu registreerimise kuupäev ja kellaaeg lepitakse kokku avalduse esitamisel  Abielu on võimalik sõlmida 1-6 kuud pärast abiellumisavalduse esitamist. Valga vallas sõlmitakse abielusid  vallavalitsuses (Puiestee 8, Valga)  ja  Valga Raekojas (Kesk 11, Valga).

 

Abielu on võimalik sõlmida Valga Raekoja saalis

 

Raekojas registreerimisel lisandub riigilõivule saali kasutustasu esmaspäevast neljapäevani 50 eurot, reedel ja laupäeval 90 eurot. Väljaspool raekoja ruume  tseremoonia läbiviimine toimub kokkuleppel ning on tasuline (295 eurot üritus, millele lisandub transporditasu 0,30 eurot km)

Vaata lisaks: abielu sõlmimise eest tasu kehtestamine (teenuste hinnakiri).

 

Abielu sõlmijad saavad külalisi vastu võtta Valga Raekojas

Valga Vallavalitsus pakub abielupaaridele võimalust rentida Valga Raekoja II korrusel asuvat ruumi külaliste vastuvõtuks vahetult pärast abielu registreerimist. Ruum mahutab maksimaalselt 20 inimest.  Ühe tunni eest tuleb tasuda 40 eurot ning see sisaldab vaid ruumi kasutamist. Peoteeninduse saab soovi korral ise tellida. Ruumi kasutamise soovist tuleb vallavalitsusele teada anda vähemalt kaks nädalat enne abielu registreerimise kuupäeva.

 

Abiellumispäeval

Abiellumise päeval palume pruutpaaril kohale tulla hiljemalt 15 min enne kokkulepitud aega. Kaasa tuleks võtta kehtivad isikut tõendavad dokumendid ning soovi korral sõrmused. Iga paari jaoks planeeritakse mõistlik aeg (lähtuvalt külaliste arvust kuni 1 tund), mille sisse mahub abielu sõlmimise toiming, õnnitluste vastuvõtt ja pildistamine. Abielu loetakse sõlmituks jah-sõna ütlemise hetkest. Rahvastikuregistrisse tehakse abielukanne. Soovi korral väljastatakse paarile abielutõend.

Lisavõimalused:
- fotograafi tellimine
- muusika tellimine
- abiellujatel on võimalus võtta abielu sõlmimisele kaasa neile sobivad muusikalise tausta pakkujad (palume sellest eelnevalt teavitada)

 

 

Varasuhte määramine

Abielu sõlmimisel on oluline ka abiellujate varasuhte määramine. Abiellumise avalduses avaldavad abiellujad, kas nad soovivad et nendevahelistele varalistele suhetele kohaldatakse varaühisuse, vara juurdekasvu tasaarvestuse või varalahususe regulatsiooni. Täpsem info: Abikaasade varalised õigused.

Abieluvõimetõendi väljastamine

Kui Eesti kodanik või Eesti elanik soovib abielu sõlmida välismaal, tuleb juhinduda selle riigi nõuetest abielu sõlmimiseks, kus nad soovivad abielluda. Näiteks võidakse nõuda abieluvõimetõendit. Eestis väljastab tõendi maakonnakeskuse kohalik omavalitsus (Valga vallavalitsus), Tallinna perekonnaseisuamet või Eesti konsulaarametnik piirkonnas, kus abielu sõlmitakse.Tõend kehtib 6 kuud alates selle väljastamisest. Välisriigis abiellumist tõendav dokument tuleb ühe kuu jooksul pärast abiellumist esitada Eestis perekonnaseisuasutusele, et vajalikud muudatused saaksid tehtud ka rahvastikuregistris.

Abieluvõimetõendi taotlemine Valga vallavalitsuse kaudu 
- tõendi taotlemiseks tuleb esitada vastav avaldus 
- digiallkirjastatud avaldus saata e-postile valga@valga.ee
- avalduse esitamiseks võib tulla Valga Vallavalitsusse kohale 

Abieluvõimetõendi väljaandmise avaldus 

Vajalikud dokumendid kohale tulles:
- kehtiv isikut tõendav dokument.

 

Riigilõiv:

- Abieluvõimetõendi väljastamine - 10 eurot
Tasumine
Saaja: Rahandusministeerium
» Swedbank EE932200221023778606
» SEB pank EE891010220034796011
» Luminor Bank EE701700017001577198
Viitenumber: 10294002000147

Makse selgitusse tuleks kirjutada "Abieluvõimetõendi väljastamine" ja isiku nimi. Riigilõivu on võimalik tasuda ka sularahas Valga vallavalitsuses.