UUDISED JA TEATED

« Tagasi

Geenivaramu ootab geenidoonoreid Valgas 25. septembril

Geenidoonoriks soovijatel kogutakse vereproove Valga kultuurikeskuses 25. septembril kella 11-st kuni 16-ni. Liitumine on lihtne ja inimesele tasuta ning aega vere loovutamiseks eelnevalt broneerida ei ole tarvis. Geenidoonoriks saamise ja vereproovi loovutamise eelduseks on eelnev informeeritud nõusoleku vormi digiallkirjastamine, mida saab teha kasutades ID-kaarti või mobiil-ID keskkonnas www.geenidoonor.ee. Geenidoonorilt võetakse 6 ml veeniverd.

Uutele geenidoonoritele tehakse geenikaart, mille alusel saab edaspidi hinnata personaalseid haigusriske ja ravimite sobimist. Geerivaramuga saab liituda veel selle aasta lõpuni või kuni 100 000 proovi täitumiseni.

Aprillis 2018 algas Sotsiaalministeeriumi algatusel ja riikliku rahastusega uute geenidoonorite kaasamine Eesti geenivaramusse. Tervise Arengu Instituudi ja Tartu Ülikooli Eesti geenivaramu koostöös on kavas Eesti Vabariigi juubeliaastal koguda täiendavalt 100 000 inimese vereproovid, millest eraldatakse DNA ning teostatakse selle genotüpiseerimine ehk koostatakse personaalsed geenikaardid.

Geenidoonoriks võivad saada vabatahtlikkuse alusel Eesti elanikud alates 18. eluaastast, kes ei ole varem liitunud geenivaramuga.

Tartu Ülikooli Eesti geenivaramu on loonud arstiteaduse arengule olulise andmebaasi, millega on varasemal andmete kogumise perioodil (2002-2011) liitunud 52 000 eestimaalast  ehk 5% Eesti täiskasvanud elanikkonnast. Geenivaramu loodud biopank on suurim Eestis ja üks edukamaid Euroopas.  Selle laiendamine võimaldab suurendada tema väärtust nii teadusliku uurimistöö jaoks vajaliku andmebaasina kui ka geeniinfol põhineva personaalmeditsiini juurutamise möödapääsmatu eeldusena. 

Lisainfo: www.geenidoonor.ee