UUDISED JA TEATED

« Tagasi

Valka koduloomuuseumis avatakse Jānis Strupulise loomingu näitus

26. jaanuaril kell 15 avatakse Valka koduloomuuseumis (Valka, Rīgas 64) medalikunstniku, graafilise disaineri ja maalikunstniku Jānis Strupulise tööde näitus ATSKATS (Tagasivaade).

Samas toimub ka Jānis Strupulise 70. juubelile pühendatud kataloogi ATSKATS esitlus, millesse on koondatud tema tööd aastaist 1970-2018. Tekstid on läti ja inglise keeles.

28. jaanuaril 2019. aastal tähistab oma 70. juubelit Jānis Strupulis, Läti üks silmapaistvamaid medalikunstnikke, graafilisi disainereid ja maalikunstnikke. Tema tööd on Läti kultuuripärandi unikaalne ja oluline koostisosa ja loodud medalid on eriti kõrgeväärtuselised kunstiesemed, mis moodustavad olulise lehekülje Läti medalikunsti ajaloos. Strupulise töid võib leida 18 riigi 60 muuseumis ja paljudes erakogudes.

Näitusel ATSKATS on esindatud kunstniku tööd ajavahemikust 1970–2018, mis annavad tunnistust tema loomingulise tegevuse mitmekülgsusest: medalid, mündid, skulptuur, maalid, joonistused, heraldika, graafiline disain, puunikerdus. Strupulis on medaleid loonud paljudel teemadel, ka selliseid, mis pühendatud silmapaistvatele inimestele. Nende hulgas on näiteks eestlased Jakob Hurt ja Kristjan Jaak Peterson.

Kunstnik on pärit Vecpiebalgast. Valkaga olid tal tihedad sidemed varases nooruses, täpsemalt aastail 1964-1966 ehk õpingute ajal Valka 1. keskkoolis (praegu Valka gümnaasium). Jānisele meeldis kuulata kaunikõlalist eesti keelt, seetõttu käis ta sageli ilma mingi konkreetse eesmärgita Eesti Valgas.

Valkas tekkiski Strupulisel huvi kunsti vastu. Siin ostis ta oma esimesed kunstiraamatud. Kunstnik meenutab: „Kallimaid raamatuid tol ajal osta ei saanud, kuid lappasin poes neid aeglaselt. Eesti poolel olid teistsugused raamatud kunstist." Noormees külastas fakultatiivseid kunstiajalootunde Valka 1. keskkoolis õpetaja ja maalikunstniku Harijs Bērziņši (1904-1977) juures. Olles juba professionaal ja saanud maailmas tunnustatud kunstnikuks, on Jānis Strupulis alati tulnud vastu valkalaste kutsele luua mõni medal või osaleda näitustel.

26. jaanuari üritust pildistatakse ja filmitakse. Valminud materjale võidakse kasutada teavituslikul eesmärgil. Üritus on tasuta.

Näitus jääb avatuks kuni 31. märtsini 2019

Valka koduloomuuseum on avatud:
E-R kella 10–17
L kella 10–16
Sissepääs näitusele: 75 senti; pensionäridele, üliõpilastele ja õpilastele 30 senti.