UUDISED JA TEATED

« Tagasi

Maarjapunapäev Korkuna mäel koos imelise päikesetõusuga

Valga Muuseumi eestvõttel kutsutakse kõiki huvilisi tähistama 25. märtsil maarjapunapäeva.

Huvilised kogunevad  5.25  Valga muuseumi parklasse, kust sõidetakse Korkuna mäele päikesetõusu tervitama.

Maarjapunapäev tähistab kevade algust. Päev on juba pikem kui öö. Ussidele ja mutukatele tuleb hing sisse, karu tuleb pesast välja, paiksed linnud ehitavad pesi ja hakkavad munele, saabuvad rändlinnud, havid pöörduvad järvedest jõgedesse kudema jne. Looduse elujõud ärkab, elu valmistub end jätkama ja taaslooma.

Siitpeale ei tohi ilma linnupetet võtmata enam hommikul õue minna.  Tuleks tõusta varakult enne päevatõusu ja pesta nägu, võtta linnupetet ja tuua väljast laaste või puuhalge. Seejärel minnakse kogu perega vaatama, kuidas päev tõuseb.

Maarjapunapäev on eeskätt naiste püha: naised ei tee tööd, vaid käivad üksteisel külas ja lähevad hulgakesi kõrtsigi. Juuakse marjapuna - punast viina, veini, õlut, toorest muna või süüakse jõhvikaid. Eks punane mahlgi ole punaks hea. Marjapuna joomine annab suveks tervist, jõudu ja head jumet. Siis "päike ei põleta mustaks" ja sääsed ei söö. Puna joonud tüdrukud saavad kergemini mehele ja poisid meeldivad tüdrukutele. Marjapuna joovad mehedki. Puna joomine kosutab elujõudu.

Maarjapunapäeval tehakse suuri ülepannikooke või laiu karaskeid.