« Tagasi

Oikumeenilise patriarhi Bartolomeuse visiit Valka

Foto autor: Pille-Riin Pihlak Fotol: Patriarhi kõrval paremal vallavanem Monika Rogenbaum

 

President Alar Karise kutsel külastas Eestit Konstantinoopoli patriarh Bartolomeus. Esimesel kolm päeval kohtus patriarh Eesti riigijuhtidega, kuid oma reisi lõpus oli Valga Vallavalitsuse delegatsioonil eriline au tervitada patriarhi ka Valga linnas. Neljandat korda Eestit külastava patriarhi tänavune visiit on pühendatud Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku sajandale aastapäevale. 7. juulil 1923. aastal andis üleilmne patriarh Meletius IV koos püha sinodiga välja tomose (akti) Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku (EAÕK) autonoomia ehk osalise iseseisvuse kohta. Soome õigeusukirik sai samalaadse akti päev varem. Praegu on Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku 68 kogudusse umbes 34 000 inimest.

Visiidi tipphetkedest moodustas jumalik liturgia (horostasia), mis toimus Valga Pühade Isidore peakirikus, kus patriarh Bartolomeuse kohalolu lisas sündmusele sügava vaimse tähenduse. Pärast jumalateenistust oli vallavanem Monika Rogenbaumil au Valga Vallavalitsuse nimel võõrustada patriarhi armsas Valga Lilli restoranis.

Vallavanem Monika Rogenbaum sõnas: "Oleme sügavalt tänulikud patriarh Bartolomeuse visiidi eest, mis tugevdab veelgi sõpruse ja koostöö sidemeid Eesti ning laiema rahvusvahelise kogukonna vahel. Olgu tema sõnum meie kõigi inspiratsiooniks."

Oikumeeniline patriarh Bartolomeus, tuntud oma soojuse poolest, jagas lahkeid sõnu ja õnnistusi Valga valla inimestele ja kogu piirkonnale. See visiit oli tunnistuseks erinevate uskude ja kultuuride vahelise ühtsuse, mõistmise ja austuse olulisusest.