Piiripealne näitus ja stratosfääri tõusnud lipp jõudsid Valka
Teisipäeval, 5. juunil avati Valga muuseumis Peeter Talvistu kuraatornäitus „Piiripealne". Samas said näituse avamisele tulnud uudistada ka sinimustvalget lippu, mis Eesti Vabariigi aastapäeval lennutati õhku Tartust .
Teaduskeskus Ahhaa lennutas tänavu 24. veebruaril Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul stratosfääri sinimustvalge lipu. Tegemist on kõige kõrgemale heisatud Eesti lipuga. 35 kilomeetri kõrgusele jõudmiseks kulus lipul veidi üle kolme tunni ja selle aja jooksul läbis lipp 138,9 kilomeetrit. Lipp tõusis õhku kiirusega umbes 5,4 m/s. Trikoloor leiti pärast lendu Lätist Ruhja lähedalt metsateelt. Seejärel otsis Ahhaa keskus mäluasutust, kes võtaks lipu enda kogusse. Huvi näitas üles Valga muuseum.
«Valga muuseum tegeleb just Eesti-Läti ühise ajaloo ja ajalooliste sidemetega. Kuna lipp kukkus maha 50 kilomeetri kaugusel Valgast, võib öelda, et lipp valis justkui ise koduks selle piirkonna. On väga tänuväärt, et Ahhaa keskus andis trikoloori üle just meile," sõnas Valga muuseumi direktor Pikne Kama lipu esitlusel.
Külastajad saavad lisaks vaadata ka lipu teekonnast tehtud filmi ja kohtuda legomehikesega, kes käis lipuga reisil kaasas. Väärikat lippu saavad kõik huvilised näha Valga muuseumis.
Kuigi kunstnike määratlemine üksikute teoste ja konkreetse meediumi kaudu muutub üha keerulisemaks, eksisteerib endiselt kunstnike (ala)liiduline kuuluvus ning toimuvad meediumist lähtuvad näitused. Tartu Kunstnike Liidu kuraator-projektijuhi Peeter Talvistu koostatud näitusel osalevad kunstnikud teostega, mille meediumi kasutus on piiripealne. Omadus, mis iseloomustab ka näituse toimumiskohaks olevat Valga-Valka linna.
Kuivõrd vorm on lahutamatu sisust, muutub piiripealseks, tabamatuks ka teoste võimalik tähendus. Nii koondab näitus viit kunstniku, kellele annab nende loomingulise väe opereerimine ähmases piiripealsuses. Ehk asub sarnases äraspidises kohas ka kaksiklinn Valga-Valka, mille puhul oleks keeruline mõista selle loomust teise osapoole puudumisel.
Näitusel osalevad Eva Mustonen, Laura Põld, Anna-Maria Saar, Diana Tamane ja Kadri Toom. Graafiline kujundus on Katrin Nõult. Kõik kunstnikud tutvustasid näituse avamisel oma töid ja rääkisid, kust ja millest nad said oma loominguks inspiratsiooni ning mida nad oma töödega rahvale öelda soovivad. Näitus on muuseumis avatud 30. juunini.
Näitust on toetanud Eesti Kultuurkapital, Tartu linn, Valga vald ja Valga Muuseum