Tervisekassa kutsub seminarile
Valga eripära ehk kuidas võimaldada piiriäärsetele elanikele kodulähedast arstiabi
Arstiabi kättesaadavus võib piiriäärsetel aladel olla iseäralik ja seetõttu on oluline arvestada kohalike eripäradega. Eesti ja Läti piiril asuv Valga-Valka kaksiklinn on arstiabi kättesaadavusega seonduvate murede ja võimaluste õpikunäide.
Kuigi Valgas on kohalik haigla, levib jätkuvalt eksiarvamus, et Läti ravikindlustatud elanikud peavad vajaliku arstiabi saamiseks reisima pea 50 kilomeetri kaugusele Valmierasse. See arusaam ei vasta aga tõele, kuna Euroopa Liidu patsiendiõiguste direktiiv 2011/24 EL tagab, et kõikidel Euroopa Liidu liikmesriikide ravikindlustatud inimestel on õigus saada meditsiiniteenuseid ka teistes liikmesriikides, sealhulgas just sellistes piiriäärsetes linnades nagu Valga.
Patsiendiõiguste direktiivi järgi on pärast välisriigis teenuse saamist võimalik taotleda inimese kindlustajariigi Tervisekassast meditsiiniliste kulude kompenseerimiseks rahalist hüvitist. Siinkohal tuleb aga meeles pidada, et esialgu tuleb kindlustatul siiski kõik kulud ise kanda ja seejärel on võimalik esitada Tervisekassale tagasimaksetaotlus. Tagasimaksmisele kuuluva hüvitise suurus tuleneb kindlustajariigi, mitte välisriigi tervishoiuteenuste hinnakirjast.
Riikidevahelised piirid kaovad
Piiriülene arstiabi saamise võimalus toob kasu mõlemale poolele – eeltoodud Valga näitel nii Läti kui ka Eesti kindlustatud elanikele. Näiteks võivad Valgas elavad eestimaalased Tartu Ülikooli Kliinikumi sõitmise asemel pöörduda Lätis asuvasse Vidzeme haiglasse, mis asub neile lähemal.
„Euroopa Liidu tervishoiudirektiivid on loodud just selleks, et ületada riikidevahelised piirid tervishoiusüsteemide vahel. Üldjuhul puutuvad inimesed piiriülese arstiabiga kokku reisides, kuid antud juhul näeme, et võimalusest saavad kasu ka näiteks alaliselt Valgas elavad Eesti ja Läti kogukonnad. Nad saavad kiiremat, mugavamat ja sageli ka kuluefektiivsemat arstiabi, mis suurendab kokkuvõttes oluliselt piiri ääres elavate inimeste võimalusi saada vajalikke tervishoiuteenuseid õigel ajal ja võimalikult lähedal oma kodukohale," rääkis Tervisekassa Euroopa Liidu teenuste juht Tiina Toming. Ta lisas, et kahjuks inimesed ei tea patsiendiõiguste direktiivist suurt midagi ja pole kursis ka võimalusega saada tagantjärele kompensatsiooni.
Euroopa Komisjoni tervise ja toiduohutuse peadirektoraat (SANTE) kuulutas möödunud aastal välja konkursi, et leida piiriülese tervishoiu kontaktpunktide seminaride korraldajaid. Seminari eesmärk on suurendada tervishoiutöötajate, teenuseosutajate, riiklike ja kohalike ametiasutuste ning patsiendiorganisatsioonide teadlikkust patsiendiõiguste direktiivist.
Valgas toimuval seminaril saab infot
Konkursi raames otsustasid Tervisekassa ja Läti riiklik tervisekindlustusamet esitada ühise taotluse seminari korraldamiseks Valgas. „Taotluses tõime välja Valga ainulaadse olukorra, kus linn on sisuliselt jagatud pooleks ja sealsed elanikud käivad tervishoiuteenuseid saamas mitmekümne kilomeetri kaugusel. Tegelikult võib üks lahendus olla patsiendiõiguste direktiivis ettenähtud piiriülese ravi võimaluse kasutamine. Peagi toimuval seminaril saame seda teavet laiemalt levitada," lisas Toming.
Tema sõnul valis Euroopa Komisjoni tervise ja toiduohutuse peadirektoraat üle kogu Euroopa laekunud taotluste seast kümme asukohta, kus lähikuudel toimuvad sarnased seminarid. Valga teeb eriliseks see, et võrreldes teiste paikadega, kus seminare korraldatakse, on Valga kõige väiksem linn.
26. septembril toimuval seminaril võtavad sõna Tervisekassa, Läti ja Leedu riiklike ravikindlustusasutuste ning Euroopa Komisjoni esindajad.
Kohapeal osalemiseks tuleb ennast registreerida siin, kohtade arv on piiratud. Seminarist on võimalik osa võtta ka virtuaalselt ja selleks tuleb ennast samuti registreerida eelnevalt viidatud lingil. Seminar on inglise keeles, kuid kohapeal on olemas eesti- ja lätikeelne tõlge.
Tervisekassa kutsub kõiki huvilisi 26. septembril toimuval seminaril osalema ja palub Valka linna külastades võtta kaasa Euroopa ravikindlustuskaardi.
Allikas: Tervisekassa