« Tagasi

Valla valla aasta isa on Ülo Kaart

Reede õhtul kuulutati Hargla Maakultuurimaja juures külaplatsil toimunud hubasel koosviibimisel välja tänavune Valga valla aasta isa. Tiitli pälvis seekord kuue lapse isa ning mitmekordne vanaisa Ülo Kaart.
 
Valtina külas elav Ülo Kaart on põline Valgamaa mees, kes töötanud nii era- kui avalikus sektoris, kuid ametilt ja hingelt olnud alati metsamees. Lapsed, kes isa kandidatuuri esitasid, on kirjutanud, et Ülo on kasvanud kuueliikmelise pere keskmise lapsena koos nelja venna ja õega ning tänaseks on Ülol endal kuus last ja kuus lapselast. Tänaseks, täpsemalt juba kümme aastat, on ta aga vanema ja vanavanema ametis üksi.
 
Pere saadetud ridadest, millega nad oma isa kirjeldavad, õhkub suurt soojust, armastust ja tänu. Näiteks kirjutavad lapsed: „Meie isa ei ole tavaline mees. Ta on kõige targem, töökam, ausam ja tublim! Isa ei oska istuda, käed rüpes - ikka on vaja tegutseda". Ja veel: „Isa on õpetanud, et alati tuleb enda ja teistega aus olla ning elus tuleb ise asju kogeda ja vigu teha, et siis neist õppida. Tunnen, et tänu temale, on minust saanud vastutustundlik ja iseseisev naine, kes ei looda heale juhusele, vaid püüdleb ise elus edasi".
 
Isa on olnud ka suureks eeskujuks: „Temale mõeldes pean isadust nähtamatuks sidemeks, kus ollakse oma lapsele alati olemas, ise märkamatagi. Olen oma isalt üle võtnud häid harjumusi. Soovin ka oma lastele näidata, et elus on rahast määravamaid asju. Isa on õpetanud, et on palju olulisem oskus hoida suhteid, nagu sõprus ja pere kokkuhoidmine".
 
Isa ja vanaisa Ülo Kaart toimetab igapäevaselt talus – suurem osa toitu tuleb ikka oma põllult ja toad köetakse soojaks ise tehtud küttepuudega. Veel meeldib talle mesindusega tegeleda. Lapsed ütlevad, et isa võib teha nii mõnelegi nooremale mehele silmad ette nii tantsimise kui ujumisega. „Isa on peo hing ja väga hea huumorisoonega".
 
Aasta isa tiitli nominent, perega Lüllemäel elav Erki Saag on oma laste jaoks kõige abivalmim ja hoolitsevam, lõbusam ning töökam. Tütar on kirjutanud: „Isal on alati palju tööd, kuid vaatamata sellele suudab ta alati kõik asjad õigeks ajaks ära teha ning ei jäta midagi unarusse. Samuti on ta kodumajapidamises väga abivalmis ja hoolas. Kõige selle pärast ongi tema maailma parim isa".
 
Valga valla aasta isa kandidaate tervitas ja tiitli andis üle vallavanem Monika Rogenbaum. „Usun, et te nõustute, et isa ja ema on argipäeva kangelased, sest nad teevad ja jõuavad päriselt kõike," pöördus vallavanem kohalviibijate ja päevakangelaste poole. „Sest isad leiavad aega, et jagada kõige olulisematele, oma lastele, hoolt ning hoidmist. Vanemate eestvedamisel saab kodust alguse lapse turva- ja õnnetunne, vanemate hoolivus ning pühendumine loob armastust, mis kujundab helgeid pereväärtusi ka järgmistele põlvkondadele. Tõeline isaks olemine sisaldab endas pühendumist, kohustusi, aga ka väga palju rõõmu. Usun, et eelkõige just rõõmu". Vallavanem rõhutas, et pikalt kestnud koroonapandeemia annab isa rollile suurema tähenduse, kui see iial varem on olnud. „Keegi tundmatu autor on öelnud, et isa, see on täiesti tavaline mees, kellest tänu oma armastusele lapse vastu on saanud kangelane, seikleja, laulude laulja ja jutuvestja".
 
Monika Rogenbaum tõdes ka, et järjest enam on ühiskonnas tunnetatav, et isad teadvustavad oma suurt vastutus laste ja pere ees, seda eelkõige just emotsionaalse läheduse ja tegeliku kohaloleku mõttes. „Isadepäev novembri teisel pühapäeval on ellu kutsutud isa rolli kestvaks väärtustamiseks, sest isade päev on tähtpäev, millega märgitakse meeste rolli laste kasvatamisel ning avaldatakse tänu isadele ja vanaisadele".
 
Vallavanem märkis, et ühele isale aunimetuse andmine on ühest küljest sümboolne ja kannab isaks olemise ja isa olemuse väärtustamist laiemalt. Teisest küljest on see kordumatu tunnustus ühele suurepärasele isale ja vanaisale, ühe suure ja kokkuhoidva pere nurgakivile. „Valga valla nimel tänan ja tunnustan südamest peagi pärjatavat Valga valla aasta isa, Valga valla aasta isa nominenti ning kõiki Valga valla isasid, kes oma lastele pakuvad armastust, hoolt, eeskuju ja õpetust. Te olete imelised. Jätkugu teil jõudu, kannatlikku meelt ning jagugu igasse teie päeva rõõmu oma kallist perest".
 
Õhtut juhtis Kalmer Sarv. Muusikalise elamuse eest hoolitses segakoor Rõõm, keda juhendas Sirje Päss ja saatis Lenel Rand. Ebatraditsiooniline, kuid soe ja kodune tunnustusüritus jätkus külaplatsile kaetud kohvilauas ja mõnusast seltskonnast ei kiirustatud lahkuma.
 
Tänavu kuulutati Valga valla aasta isa välja neljandat korda, varasemalt on selle tiitli pälvinud Ruudi Leht, Kalev Helemets ning Kaimo Vahtra.