UUDISED JA TEATED

« Tagasi

Kukkus ja uppus

Kukkus vett võttes kaevu… Libises muru niites kaldast tiiki… Kaotas ojast kastmisvett võttes tasakaalu … Kaotsi läinud 5aastane tüdruk leiti tiigist uppununa.

Lõuna päästekeskuse  ennetusbüroo nõuniku Riivo Mölteri kinnitusel kõlab paljude traagiliste veeõnnetuste põhjuste tuum just nii. Eelmisel aastal uppus 42 inimest, nendest üle poolte põhjuseks oli ootamatu vette kukkumine. Uppus neli last, kellest kolm olid alla kuueaasta vanused. On veeõnnetusi, mis arenevad väga kiirelt ja mida on raske ette aimata. Tagantjärele kaaludes leiab siiski alati, et õnnetuse ära hoidmiseks oleks saanud midagi ära teha. Et aga õnnetusi juba eos ära hoida, peab ohutu elukeskkonna kujundamine olema kogu aeg esmatähtis.

Kukkumistega seotud olukorrad on eripalgelised ja nende ära hoidmiseks on raske igas olukorras toimivaid juhiseid anda. Alustuseks on tähtis kukkumisega seotud ohte oma kodu ümbruses hinnata. Kas sina tead, kus varitsevad sinu kodu läheduses ohud, mis võivad põhjustada vette kukkumist? Kas oled hinnanud, millised on sinu võimed raskustes toime tulla? Üksi õnnetusse sattudes päästab end ju ennekõike hätta jäänu ise, kui tal on selleks piisavalt jõudu ja õnne. Siin kehtib ütlus: „Uppuja päästmine on uppuja enda asi".

Lastel puuduvad kogemused ohtude ja oma võimete hindamiseks. Seepärast peavad täiskasvanud neil tiigi, basseini või vanni ääres silma peal hoidma. Või kui järelevalvet tagada ei suudeta, siis tuleb takistada juurdepääs veekogule kasvõi aia ehitamisega. See nõuanne kehtib aastaringselt, sest raske veeõnnetuse võib põhjustada ka läbi jää vajumine.

Eakatel on küll kogemusi, kuid õnnetuse korral ei pruugi füüsiline seisund võimaldada veest pääsemist ning seepärast vajavad abi nemadki. Möödunud aastal uppunuist enam kui pooled olid vanuses 51-80 eluaastat. Eaka koduümbruse ohutumaks muutmiseks tasub veevõtukohtade – olgu selleks kaev, tiik või oja – juurdepääsud turvalisemaks muuta. Kasulik on paigaldada nende juurde käsipuud, rajada trepp või korralik purre. Nendest vahenditest võib abi saada muideks ka mõni teie napsutanud külalistest. Eelmisel aastal uppunud meestest olid üle pooled alkoholijoobes, naistest oli joobes kolmandik.

Päästeamet innustab ohutut elukeskkonda väärtustama ja kujundama ennetuskampaaniaga „Hoia Silm Peal". Kampaaniaga kutsume veekogude ümbrust ohutumaks muutma ning nõrgemaid pereliikmeid veekogude juures tähelepanu all hoidma, et ei juhtuks õnnetusi.