UUDISED JA TEATED

« Tagasi

Muinsuskaitseameti aastapreemia AASTA TEGU tuli Valka!

14. oktoobril anti Tallinnas Proto Avastustehases pidulikult üle Muinsuskaitseameti aastapreemiad,  kategooria AASTA TEGU laureaadiks nimetati J.Kuperjanovi tn 12 asuva ajaloolise hoone restaureerimine üürimajaks. Tunnustuse pälvisid Valga Vallavalitsus, maalingute uurija Kaisa Milsaar ja maalingute restauraator Kristiina Ribelus.

AASTA TEGU kategoorias oli nomineeritud veel Saaremaa arheoloogia ja ajaloo uurimise toetamine (tunnustuse pälvis Kristjan Rahu) ja Paksu Margareeta hoonetekompleksi restaureerimine ja 2015. aastal leitud haruldasele keskaegsele vrakile, kogele väärika ja atraktiivse ekspositsioonipinna rajamine (tunnustuse pälvisid SA Eesti Meremuuseum ja koge konserveerimise eestvedaja kuraator Priit Lätti). Lisaks oli kategoorias PARIM RESTAURAATOR nomineeritud Väino Niitväli, kes hoone fassaadil paiknevad lõvipeakujulised maskaroonid konserveeris.

Aastapreemiatele kandideeris tänavu kümnes kategoorias 45 silmapaistvat restaureerimistööd, uusehitist ajaloolises keskkonnas, inimest, avastust ja tegu. Muinsuskaitseameti peadirektori Siim Raie sõnul oli nominentide tase kõrge ja valik mitmekesine, mistõttu oli ka žürii töö preemiasaajate väljaselgitamisel aruteluderohke.

Kehvas seisus ajaloolise hoone omandas Valga linnavalitsus (27.01.2017 linnavolikogu otsuse alusel) aastal 2017, plaanid majaga ulatuvad veelgi kaugemasse aega. 

Valga vallavanem Ester Karuse märkis, et nüüd - väärika tunnustuse valguses - võib selle suure töö lõpetatuks lugeda. "Suur tänu Valga Vallavalitsuse poolt kõigile, kes on panustanud kultuuripärandi päästmisse ja Eestis ainulaadse, ilusa ajaloolise hoone taasloomise protsessi mitmete aastate jooksul. Tulemus on seda väärt!"

Aastapreemiate kätteandmisel olid tunnustust vastu võtmas Valga vallaarhitekt Jiri Tintera ning ehitus- ja planeerimisteenistuse juhataja Urmas Möldre.