UUDISED JA TEATED

« Tagasi

Päästeamet korraldab kriisikoolitusi omavalitsusjuhtidele

Valga vallavanem Ester Karuse osales 14. ja 15. oktoobril Tartus Päästeameti korraldatud seminaril „Kriisireguleerimise kunst". Kahepäevane koolitus oli mõeldud peamiselt omavalitsusjuhtidele.

Omavalitsuste üks funktsioonidest on elanikkonna kaitse ja Ester Karuse sõnul kevadine koroonapuhang näitaski, et vallavalitsuse poole pöördutakse esimesena. „Nii peabki olema. Ja meie peame selleks valmis olema. Peame olema aitajad ja vahendajad - jagama informatsiooni nii valitsuse piirangute kehtestamise kui ka nende leevenemise kohta, muudest küsimustest rääkimata. Olema abiks nõu ja jõuga." Kevadel valla kriisitelefonile helistajate mured olid eranditult seotud koroonaviirusega. Küsiti infot haiguslehtede kohta, piiriületamise tingimuste kohta, viirusetestide kohta. Aga oli näha ka kogukondlikku hoolivust - anti märku, kui noored kogunesid või lapsed mänguväljakul hulgakesi koos olid, kui oli mure üksiku eaka pärast või kui poes turvanõudeid ei täidetud.

„Kui vaadata tagasi, tuleb tunnistada, et paljudele küsimustele polnud meil eelmise kriisi alguses vastuseid ega probleemidele lahendusi. Omavalitsuse jaoks olid suurimateks väljakutseteks koostöös asutustega haridus- ja sotsiaalvaldkonna ümberkorraldamine. Palju otsuseid tuli teha sisetundest lähtuvalt ja võtta mõnigi risk, sest selline kogemus oli kõigile esmakordne," märkis vallavanem ja lisas, et nüüdseks on saadud tuleristsed ja halvas võib koguni näha head. „Näiteks koolid tulid sunnitud distantsõppe olukorras toime ja paljud töötajad on enda jaoks avastanud kaugtöö."

Karuse sõnul andis seminaril kogetud infovahetus palju uut ja vajalikku teadmist kriisiga toimetulekuks. „Kevadel tuli koroonaviirus meie ellu mõneti ootamatult, olime praktiliselt ettevalmistuseta, kuid õppisime nö käigu pealt, samas sai mõni asi tehtud ka katse-eksimuse meetodil," tõdes vallavanem ja lisas, et ometi andis see väärtusliku kogemuse. „Nüüd oleme tugevamad – oleme saanud isikliku, aga ka meeskonnatöö kogemuse reaalses kriisiolukorras." Karuse sõnul on Päästeameti poolt pakutavad kriisikoolitused on väga vajalikud ja sisukad, kuna tuginevad kriisiolukorras reaalselt tegutsenud praktikute kogemustele.

Ester Karuse sõnul oli koolituse põhisõnum küll koroonaviirusest tingitud kriisil taas päevakorda tõusva viiruseohu valguses, kuid mitte ainult. Kriisid võivad tabada meid erineval moel ning praktika näitab, et inimesed ei ole võimalikeks hädaolukordadeks piisavalt valmis. „Seetõttu on Päästeamet lükanud käima näiteks kampaania „Varu enne maru", mis kutsub üles koduseid varusid üle vaatama ning täiendama. See ja paljud teised teavituskampaaniad on vajalikud, et me ei unustaks ennast ise aidata," märkis Karuse. „Oleme Päästeametile väga tänulikud, et nad oma koolitustega on nüüd ka kohalikele omavalitsustele appi tulnud."