« Tagasi

Jätkub Haigekassa kampaania „Kolmega on kindlam!“

Koroonaviirus ei ole kuhugile kadunud ja sellel nädalal jätkub Haigekassa kampaania „Kolmega on kindlam!"
 
Valga haiglas on vaktsineerimiseks loodud üks lisapäev, kolmapäeval 19. jaanuaril kell 14.00-19.00, regulaarselt jätkub vastuvõtt T, N kell 8-16 ja L 10-14.
 
Lisaks Valga Haiglale on Qvalitase vaktsineerimispunkt Valga Rimi II korrusel, vaktsineeritakse tööpäevadel (11.01., 12.01., 18.01. ja 19.01.) 15:00-20:00; nädalavahetusel (15.01., 16.01., 21.01. ja 22.01.) 10:00-17:00. Rohkem infot: www.vaktsineeri.ee kodulehel.
 
Täpsemad ajad ja info vaktsineerimise kohta on üleval www.vaktsineeri.ee kodulehel.
Tartu Ülikooli funktsionaalse genoomika teadur Erik Abner toob välja viis põhjust, miks teha tõhustusdoos.
 
1. Tõhustusdoos annab parima kaitse omikroni vastu
Praeguseks on ilmnenud, et uus koroonaviiruse omikroni tüvi levib märkimisväärselt kiiremini kui delta tüvi ja parim kaitse omikroniga nakatumise vastu on inimestel, kes on saanud tõhustusdoosi või kes on COVID-19 läbi põdenud ning saanud lisaks ka vaktsiinidoosi. Ülejäänudel inimestel on märkimisväärselt kõrgem riski omikroniga nakatuda.
 
2. Tõhustusdoos vähendab kordades raske haigestumise riski.
Professor Krista Fischeri analüüsist selgub, et tõhustusdoosi saanud inimesed satuvad COVID-19 tõttu haiglaravile 25 korda harvemini kui vaktsineerimata inimesed ja 4 korda harvemini kui kahe doosiga vaktsineeritud.
 
3. Tõhustusdoos tuletab immuunsüsteemile ohtu meelde.
Tõhustusdoosi ülesanne on meie immuunsüsteemile meelde tuletada, et oht veel eksisteerib. Sellega ajame oma immuunsüsteemi ärkvele, toodame uue hulga kiiresti toimivaid antikehi ja oleme paremini valmis uue tüve vastu reageerima.
 
4. Tõhustusdoosiga vähendame ka teiste inimeste nakatamise riski. Kui me suudame tõhustusdoosiga juba eos enda haigestumist ära hoida, siis väldime ka ümbritsevate inimeste nakatamist.
 
5. Uutel tüvedel on raske tekkida ühiskondades, mis on vaktsineeritud. Uued koroonaviiruse tüved tekivad enamasti madala vaktsineeritusega piirkondades, aga ohustavad meid kõiki – omikron ei jää viimaseks. Aasta vaktsineerimist on meile aga näidanud, et viirusel on märkimisväärselt raskem luua uusi tüvesid kõrgelt vaktsineeritud ühiskondades. Senised tüved on tekkinud kas enne laialdase vaktsineerimise algust või siis madala vaktsineerituse tasemega ühiskondades ja omikron ei ole siin erand.
 
Millist vaktsiini valida?
Vaktsiinide kombineerimine annab parima kaitse. Praeguseks on kogunenud juba usaldusväärne hulk uuringuid, mis kinnitavad, et vaktsiinide kombineerimine annab isegi tugevama immuunkaitse kui tõhustusdoosi tegemine sama vaktsiiniga.
Eestis saab hetkel tõhustusdoosiks valida Pfizer/BioNTechi vaktsiini Comirnaty või Moderna vaktsiini Spikevax sõltumata sellest, millise vaktsiiniga on tehtud esmane.
 
 
 
 

Covid-19 vastu vaktsineerimise võimalused 
Valgamaal ja üle Eesti
Kehtivad piirangud viiruse leviku tõkestamiseks: kriis.ee
Vaata reisiinfot 
Terviseameti
Välisministeeriumi ja 
Reisi Targalt kodulehelt