UUDISED JA TEATED

« Tagasi

Jüri Ratas: Riigiteenused peavad Kagu-Eestisse tagasi tulema!

Esmaspäeval, 1.oktoobril kohtusid peaminister Jüri Ratas ja riigihalduse minister Janek Mäggi Valga visiidi käigus Valgamaa Äriklubiga, et ühiselt arutada piirkonna ettevõtluse probleemide ja võimaluste üle.

Valgamaa äriklubi nimel tervitas kohalviibijaid klubi juht Hans Heinjärv. Kinnisvarasektoris tegutsev Heinjärv mainis oma sõnavõtus turutõrget, tuues näiteks Valga kinnisvarahinnad võrdluses teiste keskustega. "Valgas on keskmine korteri ruutmeetri hind täna 126 eurot, samas kui Tallinnas on see ligi 1600 eurot. Seetõttu pole Valgas võimalik kinnisvara kasutada laenu tagatisena ning see mõjutab ka ettevõtlust," selgitas Heinjärv.

Peaminister Jüri Ratas väljendas ettevõtluskliimast rääkides arvamust, et Eesti regionaalpoliitika, hariduspoliitika ja teiste poliitikate aluseks on see, kui edukas on Eesti ettevõtja. "Kõik tuleb läbi maksumaksjate ja töökohtade. Ettevõtlus on see, mis annab Eesti ühiskonnale ja riigile kasvu," sõnas minister, "Suurim probleem ja väljakutse on tööjõu küsimus, eriti oskustööjõu küsimus. Kohtudes täna piirkonna kahe suure ettevõtjatega, tuli tööjõu küsimus samuti lauale. See on tänasele Eestile suur väljakutse. Tööhõive on väga kõrge, kuid ei jätku piisavalt töökäsi. Kas tuua neid sisse kolmandatest riikidest või kutsume omad koju? See peaks olema esmane samm." Peaminister hinnangul ei piisa selleks, et võõrsile läinud omasid koju tuua ainult kõrgest palgast, vaid olulised on ka eluaseme, hariduse ja transpordiga seotud küsimused. "Oleme kutsunud ellu üürimajade programmid, et võimaldada kohalikel omavalitsustel eluasemeturgu elavdada. Teine on ühenduste küsimus – olgu need lennuühendused, rongiühendused või laevaühendused," selgitas Ratas, kelle hinnangul on Valga tõstatatud debatt raudteeühenduste küsimuses väga õigustatud. Tänaste vahendite juures ei suuda me vajalikke liine kahekümne-kolmekümne aasta jooksul välja ehitada. Tuleb hinnata, kas neid investeeringuid tasuks teha laenurahadega. Teine ettevõtlust mõjutav regulatsioon on maksupoliitika. "Meie eesmärk oli, et väikest ja keskmist palgatulu teenivad inimesed saaksid igakuiselt rohkem raha kätte ja see oli tulumaksuvaba miinimumi tõstmise aluseks. Usun, et inimesed on sellest võitnud," tutvustas peaminister rakendatud meetmeid, "Teine oluline samm on elektriaktsiisi langetamine, just suurtarbijatele. See puudutab kusagil 200 ettevõtjat. Kindlasti on möödapanekuid olnud alkoholiaktsiisi planeerimisega. Üldjuhul, ma arvan, et piirikaubandus ei ole Eestile kasulik, kuid piirkaubanduse lõpetamine on kulukas ning sellega kaasnevad uued ohud." Kõne alla tulid ka iduettevõtluse toetamise fond, mis annaks alustajatele hoogu. Samuti on mindud ja minnakse edaspidi riigiettevõtetega börsile. Tööjõuturul on vaidlused, mida teha kolmandatest riikidest pärit tööjõuga. Ettevõtjate poolt on surve, et lasta neid rohkem riiki, kuid selleks on tarvis jõuda poliitilise kokkuleppeni. "Mulle isiklikult tundub, et 1300 inimesest ei piisa," sõnas Ratas.

Riigihalduse minister Janek Mäggi tõdes kohtumisel, et on piirkonnad, kus enesehinnang on kõrgem ja need, kus see on madalam. Viimastes on raskem edu saavutada, sest puuduvad ühised tegevused. „Minu sõnum ettevõtjatele on teha rohkem ühistööd," sõnas minister, kes tõi eduka regionaalse juhtimise näiteks Andorra. Prantsuse ja Hispaania piiril asuval regioonil on kaks valitsejat, üks on piiskop ja teine prantsuse president. Mõlemad pooled on seega huvitatud koostööst. „See on tänase Valga võtmeküsimus, kuidas panna mõlemad pooled koostöö vastu huvi tundma. Läti on Valgale väga oluline. Peaminister tegi täna selleks ettepaneku, kuidas võiksime asjaga edasi minna," sõnas Mäggi ning lisas: "Edu aluseks on visioon. Mina ettevõtjana arvan, et riik ei saa segada ühegi ettevõtja edu."

Ka arutelus ettevõtjatega tõstatus teenuste tagatuse küsimus. "Kas on mingi riiklik põhimõte, millised teenused peaksid olema? Või on nii, et nagu me võitlesime sünnitusosakonna eest, peame paari aasta jooksul võitlema maanteeameti esinduse säilimise eest ja nii edasi?" küsis üks kohalviibijaist. Jüri Ratas rõhutas mitmel kohtumisel Valgas, et mis puudutab sünnitusosakonda oli valitsus selgel seisukohal, et raha taha teenuse osutamine jääda ei tohi. "Oli üks klausel – et haigla ise ja selle nõukogu annab signaali, et on teenuse jätkamisest huvitatud ja teenuse kvaliteet ei kannata," sõnas peaminister, kes kahetses, et Valga Haigla nõukogu poolt sellist otsust ei tulnud. Mis puudutab teisi teenuseid, siis arvas minister Mäggi, et aktiivne kohalik kogukond ja omavalitsus suudab riiklikke otsuseid olulisel määral mõjutada.

Jüri Ratase hinnangul saavad omavalitsused oma teenuste pakkumisega hästi hakkama. Me ei peaks vaatama, mis piirkonnast kaob, vaid mida me siia tagasi toome. „Põhifookus peaks olema mitte, et siit minnakse, vaid et siia tullakse. Riigiteenused peavad Kagu-Eestisse tagasi tulema! See potentsiaal, mis Kagu-Eestil ja Valgal on, nii kaksiklinna kui kaksikregioonina - oskame täna näha vaid esimesi samme sellest potentsiaalist. Täna vaatame ainult miinimumstandardeid, aga mõtlema peaks suuremalt," arvas peaminister.

Kohtumine Valgamaa Äriklubiga oli osa riigihaldusministri Janek Mäggi Kagu-Eesti töönädalast. Esmaspäeval osales kohtumistel peaminister Jüri Ratas, teisipäeval liitus Mäggiga majandus- ja taristuminister Kadri Simson, kellega koos külastati