UUDISED JA TEATED

« Tagasi

Korruptsioon mõjutab kogu ühiskonda

Teisipäeval Valga riigimajas aset leidnud seminaril kõneles Remo Perli PPA korruptsioonikuritegude büroost mainekahju ärahoidmisest korruptsiooni ennetamise teel. Korruptsioon on igasugune võimu kuritarvitamine isikliku kasu eesmärgil. Paraku tähendab vahendite sel moel kõrvale liikumine sageli, et ülejäänud inimesed saavad selle võrra kehvemat teenust.

Lektor tõi võimu kuritarvitamise näidetena mitmeid juhtumeid nii töövõimetuse määramisest, koolis laste toiduraha kõrvale toimetamisest, altkäemaksust autokoolide sõidueksamitel, tulemuste kokkuleppimisest ja dopingust spordis kui ka mujalt. Korruptsiooniks loetakse ametiseisundi kuritarvitamine, mõjuvõimuga kauplemine, avaliku vahendi kasutamine, siseteabe ärakasutamine ja põhjendamatu tasu nõudmine. Sellega käib kaasas suur mainekahju, sest info seadusest mööda hiilimise võimaluse kohta levib ning mida rohkem sellisel viisil hüvesid jagatakse, seda enam väheneb inimeste usaldus ametiasutuste vastu.  "Kõige suurem kahju ongi mainekahju. Kui maine on määritud, siis seda ei saa enam puhtaks pesta," rääkis Perli ning rõhutas, et korruptsioon on kuritegu, millest tuleks kindlasti teada anda.

Võimu kuritarvitamisega käib kaasas mitmeid tagajärgi – näiteks tekitab korruptsioon väljapressimisohu, muudab teenused kallimaks ja vähendab nende kvaliteeti, õõnestab vaba konkurentsi ja ausat äritegevust, takistab innovatsiooni, vähendab asutuse ja riigi usaldusväärsust ning üldist julgeolekut. Lisaks kaob inimestel kindlus selle suhtes, et parim võidab. Asutuse sees sulgeb korruptsioon uksi ja põhjustab ametnike hulgas suhtumist, et kui juhid nii käituvad, miks siis meie ei tohi. Väärtuslik tööaeg kulub korruptsiooni varjamisele. "Ruum, mis läheb valetamise, varjamise ja vassimise peale läheb nii suureks, et seda ei suudeta enam hallata," selgitas lektor, miks varem või hiljem siiski paratamatult vahele jäädakse.

Võimu kuritarvitamisele tõukavad võmaluse avanemine, motivatsioon ning oma käitumise õigustamine ehk vabanduste otsimine. Pisikese hüve vastu võtmine on kerge korduma ning pikapeale minnakse ahneks.  Et ausaks jääda, tuleb ametnikul vältida soodustusi, mis seavad tema erapooletuse kasvõi näiliselt küsitavuse alla. Ametnik peab keelduma ametikohustustega seotud soodustustest, mis on mõeldud mõjutamisena, eksklusiivsed, pakutud järelvalvesituatsioonis või seotud tehtava otsuse või toiminguga. Samuti nendest, mis on keelatud kutse-eetika, asutuse sisekorra või muude reeglitega. Viisakusavalduste ja kingituste puhul tasuks kaaluda, kas soodustus mõjutab otsuse tegemist, on see tasu millegi eest, kas soodustuse saaja võib end edaspidi tänuvõlglasena tunda, kas soodustust on küsitud või selle vihjatud ning kas asja avalikuks tulek võiks kahjustada osapoolte mainet.

Muuhulgas on keelatud vastuv võtta kingitusi soodustuste saamiseks, laenu, kindlustust, kunsti, luksusi, kinkekaarte, puhkusereise, lennupileteid, spa-pakette, raha, koju saadetavaid kingitusi, hangete ajal tehtavaid kingitusi, teenuseid, alla turuhinna presenteeritavaid kingitusi ja kutseid (nt sportmängud või kontserdid).

Politsei- ja Piirivalveamet ootab teateid korruptsiooni kohta e-postil: korruptsioonivihje@politsei.ee