UUDISED JA TEATED

« Tagasi

Kuldse Kartuli pälvis Valga Lastekodu Kurepesa perevanem Hele Uppin

Juba 5. aastat korraldas Eesti Asenduskodu Töötajate Liit Kuldse Kartuli galat, mis sel aastal toimus 6. novembril Tallinnas Filmimuuseumis. Ürituse eesmärgiks on tunnustada asendushoolduse valdkonna parimaid. Üheks Kuldse Kartuli saajaks oli Kurepesa perevanem Hele Uppin.

Laste soovitusel ning kolleegide heakskiidul esitas Valga asenduskodu Kurepesa juhtkond  Kuldse Kartuli nominendiks kauaaegse Valga Lastekodu Kurepesa kasvataja Hele Uppini.

Hele on töötanud asenduskodus 23 aastat. Praegu, töötades perevanemana, on ta emmeks 7-le lapsele. „Tal on alati naeratus näol ning suheldes lastega on ta hästi rahulik. Tema õpetus noorematele kolleegidele on - sul ei tohi olla ühte oma lemmikut, sa pead suhtuma kõikidesse võrdselt ja ausalt. Hele suudab jääda ka kõige keerulisemas olukorras rahulikuks, kuid lapsed saavad juba Hele näost aru, kui on mindud oma käitumisega üle piiri ning on aeg tagasi tõmmata," on kirjutatud iseloomustuses.

 Hele on hästi tagasihoidlik ning häbelik kiituse suhtes . Tema vastuseks kiitusele on alati, mis nüüd mina, lapsed olid tublid, me koos tegime. Toetudes oma pikaaegsele praktikale on ta nõuandjaks kolleegidele ning tema arvamusel on suur kaal. Laste seas on ta väga oodatud. Nende näod lähevad särama, kui kuulevad, et Hele tuleb tööle. Lapsed usaldavad Helet, kuna teavad, et nende saladus on kindlalt hoitud ja temalt saab alati tuge ja lahenduse oma muredele. Küsides lastelt, et miks peaks saama auhinna Hele, vastasid nad nagu ühest suust :„Ta on ju NII TORE INIMENE!"

Lisaks Kuldsele Kartulile sai Hele veel ka tänukirja, kus on kirjutatud: „Täname ja tunnustame Teid asendushoolduse valdkonnale panustatud aja, töö ja pühendumise eest!"

Tänukirja pälvis tunnustusgalal asenduskodu kasvandik Maša Bõstrova märkamise ja aktiivsuse eest. Valga Lastekodu Kurepesa juhataja Marika Drenkhani sõnul on Maša tubli ja aktiivne neiu, kes õpib hetkel Tartu Kutsehariduskeskuses  pagar-kondiitriks ja on teistele lastele oma õpihimu ja käitumisega suureks eeskujuks.

Miks Kuldne Kartul? Kartul on miski, mis on läbi aegade olnud tähtis kõhutäide Eesti inimesele. Samas ei ole ta aga väga hinnatud ega ka prestiižikas toiduaine. Sarnaselt on asenduskodude (ehk lastekodude) ja lastekaitsetöötajad või valdkonda panustajad, kes on väga olulised inimesed meie lastele ja noortele, nende amet ja/või panus on väga nõudlik ja keeruline ning ühiskonnas mitte väga kõrgelt hinnatud ja tunnustatud. Samas kasvatajad ja teised töötajad annavad igapäevaselt hooleta jäänud Eesti riigi lastele ja noortele tagasi turvalisuse ja emotsionaalse stabiilsuse, õpetades neid jälle endast lugu pidama, uskuma oma võimetesse ja elus toime tulema. See protsess on väga vaevarikas ja sageli ei ole tulemused kohe kiiresti märgatavad. Seetõttu on vaja, et meie laste ja noortega töötavad inimesed oleksid hästi koolitatud. Neid on vaja igati toetada, innustada ja tunnustada.

Fotol: paremal Maša Bõstrova