UUDISED JA TEATED

« Tagasi

Laupäeval avatakse Karulas mälestusmärk Arseni Palule

18. augustil kell 12 avatakse legendaarsele motomehele, tehnikaalaste käsiraamatute autorile, Eesti Vabariigi lennuväe ohvitserile Arseni Palule mälestusmärk tema sünnikodus Karulas.

Auto-moto ja vanatehnikasõbrad kogunevad kell 11 Valga Militaarmuuseumi, kust starditakse kell 11 ühisele kolonnisõidule Arseni Palu sünnikohta. Ettevõtmise eestvedajaks on motoklubi Wana-Kolga Tsiklitall, kuhu on koondunud vanatehnikahuvilised.

 Arseni Palu sündis Käärispalu talus, 14. jaanuaril 1912. aastal suure pere noorima lapsena.

1932 - 1934 läbis ta lennukooli lendur-allohvitseride kursus ja lõpetas 1937 Sõjakooli ohvitserideklasside jalaväeklassi koosseisus. 1937 – 1940 oli hävituslennuväe kolmanda divisjoni koosseisu kaadriohvitser, lendur ja salga ülem.

1940. aasta 20. septembril läks Eesti Vabariigi lennuväe lipnikuna vabatahtlikult erru. 1941. aastal viidi Arseni Palu Nõukogude armeesse ja saadeti Venemaale tööpataljoni. Hiljem oli Molotovi linnas (praegu Perm) lennukoolis õppejõud.

Peale sõja lõppu naasis Arseni Palu tagasi Eestisse, töötas õpetajana autokoolis. Peale Tallinna Pedagoogilise Instituudi lõpetamist, kuni pensionile minekuni, oli ta autoerialade õppejõud Tallinna Ehitus- ja Mehaanikatehnikumis.

1957.aastal valmis ringvaate film „Imede maja, Arseni Palu automatiseeritud kodu", kus esitleti tema ehitatud majas nutikaid leiutisi ja kodulahendusi. Ta on kirjutanud värsivormis ja illustreerinud lasteraamatu „Läheme lendama". Tema sulest ilmus kokku viis mootorrattajuhi õpikut ja lisaks oli ta kaasautor neljale auto-käsiraamatule. Tema raamatuid kutsutakse rahvasuus „Palu Piibliks".

Arseni Palu poolt koostatud tehnikaalased käsiraamatud on olnud heaks teejuhiks ja abiks mitmele põlvkonnale tehnikahuvilistele ning on seda vanatehnika huvilistele ka edaspidi.

Ta suri 25. aprillil 1997.aastal ning on maetud Metsakalmistule.