UUDISED JA TEATED

« Tagasi

Lüllemäe kooli maalid jõudsid tagasi koju!

Reedel, 22. veebruaril toodi Lüllemäel peale restaureerimist taas vaatajate ette koolist leitud kunstiväärtused. Tuntud eesti kunstnike Elmar Kitse ja Artur Loki suuremõõtmelisd maastikumaalid said taastamistööde käigus uue hingamise.

Külalisi tervitas kooli direktor Jana Tiits, kes tutvustas ka maalide taastamise lugu ning avaldas tänu kõigile, kes aitasid kaasa, et teosed korrastataks. Elmar Kitse maali "Karula maastik" ja Artur Loki "Rebasejärve" taastati Tallinna Vabaõhumuuseumi konserveerimis- ja digiteerimisekeskuses KANUT kokku kaheksa kuud. "Lüllemäe koolil täitub tänavu 55. tegutsemisaasta. Maalide taastamine on koolile sel puhul vääriliseks kingituseks," arvas Tiits.

Esimesena avati maalidest Elmar Kitse "Karula maastik" ning kunstniku elu- ja loomelugu tutvustas külalistele Peeter Talvistu Tartu Kunstimajast. Talvistu selgituste kohaselt on "Karula maastiku" näol tegemist eeldatavasti ühega viimastest Kitse suurtest maastikumaalidest, mis teeb teose eriliselt väärtuslikuks. Elmar Kitse loomingut põhjalikult uurinud Talvistu sõnul koolile kuuluvat maali kunstniku teoste kataloogis pole, seega on tegemist põneva leiuga. "Elmar Kits kuulub Eesti kunsti absoluutsesse tippu," sõnas Talvistu, "Selle kooli õpilased peaksid olema väga uhked, et nende seintel ripub suurmeistri selline suurepärane maal."

Artur Loki maali "Rebasejärv" aitas mõtestada kunstniku poeg Meelis Lokk, kes tõdes, et Elmar Kits oli isale suureks eeskujuks. "Ma ei ole isal teist nii suurt maali näinudki. See on tõesti väga üllatav," sõnas Meelis Lokk, kes polnud seda isa teost varem näinud ega sellest kuulnudki. Loki hinnangul on Lüllemäe kooli maal laadilt teistsugune, kui teised Artur Loki Lõuna-Eesti maastikud, kuna teosel leidub rohkelt suuri tühje pindu. "Peab tänama inimesi, kes otsustasid, et see on oluline ja valda, kes rahaliselt toetas, et need kaks maali uuesti ellu äratada," lausus Meelis Lokk.

Valga vallavalitsuse nimel kõneles pidulikul avamisel vallavanem Margus Lepik, kelle arvates on sümboolne, et maalid jõudsid kooli just vabariigi aastapäeva eel. "Nende maalide lugu näitab, et on väärtusi, millest võime aastakümneid mööda käia, ilma, et neid märkaksime. Lüllemäe kool on tänasega meie valla kõige rikkam kool. Hoolitseme oma väärtuste kestmise eest, nii väikeste kui suurte," sõnas vallavanem.

Maalide kooli jõudmise lugu meenutas pikaaegne Lüllemäe kooli õpetaja Eha Saan, kelle sõnutsi jõudsid teosed koolimajja just selle avamise eel 1965. aasta augustis. Mõlema maali paigutamist olid jälginud kunstnikud isiklikult. Elmar Kitse maastik leidis koha uues internaadihoones ja Artur Loki teos koolimaja teise korruse koridoris, kuhu see jäi kümneteks aastateks.

Mitmete põlvede koolinoorus jättis kunstiteostele oma jälje ning selleks ajaks, kui maalid 2017. aastal koolimaja remondi ajaks seintelt maha võeti, olid nende kahjustused juba suured. Tänaseks on teosed saanud väärilise välimuse ning valmis pikkade aastate vältel taas koolipere silma rõõmustama.