UUDISED JA TEATED

« Tagasi

Mälestati Paju lahingus langenuid

Reedel, 31. jaanuaril toimunud Paju lahingu 101. aastapäeva mälestussündmused said jätku tseremooniaga Paju lahingu mälestusmärgi jalamil.

Paju monumendi juurde koguneti  Vabadussõja üht olulisemat lahingut meenutama ja selles langenuid mälestama. Harrastusajaloolane Olev Teder märkis oma avakõnes muuhulgas, et mälestustel Paju lahingust ei saa lasta kustuda. „Austatud külalised! Täna me langetame pea väljal, kus 101 aastat tagasi toimus Paju lahing." Teder kirjeldas lahingu kulgu lumistel väljadel Paju mõisa all ja rääkis selle olulisusest Valgale ja Eestile tervikuna.  Ta märkis, et Vabadussõja ühes ohvriterohkemas lahingus langes nii eesti kui ka soome sõjamehi, paljud said haavata, üks  surmavalt haavata saanuist oli ka legendaarne väejuht Julius Kuperjanov.

Paju lahingu tähtsust ja selles kaotatud elusid ei ole võimalik alahinnata, leidis Valga vallavanem Margus Lepik. „Igal aastal, 31. jaanuaril tuleme siia, külmale ja kõledale väljale, et avaldada austust neile, kes siin elu jätsid. Iga kord on siin seistes ränk ja tühi tunne, sest me teame: siin kaotasid paljud oma elu. Siin levis püssirohu ja vere hõng, aga ka vabaduse hõng". Lepik rõhutas, et just Paju lahinguga oli vaenlase selgroog murtud ja tee vabadusele avatud. „Soovin, et mõtleksime tänasel päeval tagasi neile ajaloolistele hetkedele ja ohverdustele, mis siin tehti".

Enne pärgade asetamist monumendi jalamile esinesid sõnavõttudega veel Kuperjanovi jalaväepataljoni ülem Indrek Sarap ja kaplan Anna-Liisa Vaher.  Valga valla nimel asetasid pärjad vallavolikogu ja vallavalitsuse esindajad.

31. jaanuaril tähistati 101 aasta möödumist Paju lahingust ning päev hiljem aset leidnud Valga vabastamisest. Paju mõisa all aset leidnud lahing oli Vabadussõja oluline pöördepunkt, millega otsustati Valga linna ja selle olulise raudteesõlme võitmine Eesti vägede kätte.