UUDISED JA TEATED

« Tagasi

Reedel algavad Valga-Valka klaveripäevad

ÜHE PILLI LUGU

VALGA - VALKA KLAVERIPÄEVAD

Klaveripäevad toimuvad Valga ja Valka muusikakoolides  07.-15. veebruar 2020.

Sel aastal saavad kokku kaks sündmust - kaksiklinnade Valga- Valka festival „Ühe pilli lugu", pilliks seekord klaver ja XIX rahvusvaheline klaveriansamblite festival.

Kolme aasta eest, kui tollase Valga Linnavalitsuse eestvedamisel ning Valga ja Valka muusikakoolide osalusel toimus festival „ühe pilli lugu" esmakordselt, oli tähelepanu all tšello. Kahel järgneval aastal vastavalt löökpillid ja puhkpillid. Nüüd  on järg klaveri käes.

Rahvusvahelist klaveriansamblite festivali on Valga Muusikakool korraldanud alates 1995. aastast. Läbi aastate on osavõtjate arv olnud 130 piires.

Klaveripäevad avatakse reedel, 07. veebruaril kell 16 Valka ja Valga muusikakoolide klaveriõpilaste kontserdiga Valka Muusikakoolis. Tervitama on lubanud tulla kohalike omavalitsuste esindajad.

Esmaspäeval, 10. veebruaril kell 13.25 esinevad Valga Muusikakooli klaveriõpilased  Lüllemäe Põhikoolis.

Klaveripäevad jätkuvad esmaspäeva õhtul kell 17.30  Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia õppejõu, nüüdismuusika ja improvisatsioonikeskuse juhataja Taavi Kerikmäe kontsert- kohtumisega „Klaver raamist väljas" Valga Muusikakoolis.

Taavi Kerikmäe on vabaimprovisatsiooni, elektroakustilise muusika ja nüüdismuusika esitaja ja helilooja, üks ansambli U: asutajaid. Magistrikraadi on ta omandanud EMTAs klassikalise klaveri erialal, seejärel täiendanud end Prantsusmaal nüüdismuusika erialal. Interpreet on esinenud arvukatel nüüdismuusikafestivalidel ja töötanud paljude kaasaegsete heliloojatega. 2016. aastal omistas Prantsuse Vabariik talle kunstide ja kirjanduse rüütlikraadi ordeni.

Kolmapäeval, 12. veebruaril kell 17 toimub Janis Cimze nim. Valka Muusikakoolis Alfred Kalninsi nim. Cesise Muusikakooli õpilaste kontsert.

Neljapäeval, 13. veebruaril kell 18 esineb Valga Muusikakoolis Eesti - Läti klaveriduo Kirke Karja ja Rudolfs Macats.

Kirke Karja ja Rudolfs Macats on koostööd teinud juba ligi 7 aastat, kuid 13.02 toimuv kontsert on nende esimene etteaste klaveriduona.
Rudolfs on Lätist pärit multiinstrumentalist ja helilooja, kes on õppinud nii Amsterdamis kui ka erinevates Skandinaavia riikides. Ta on avaldanud albumeid nii jazzpianistina kui ka singer-songwriter´ina omaenda ansamblis Vēstnieks.
Kirke Karja, kes on lõpetanud Valga Muusikakooli, on Tallinnas resideeruv pianist ja helilooja. Teda peetakse üheks põnevamaks Eesti jazzmuusikuks, oma erinevate ansamblitega on ta andnud kontserte pea kõikjal Euroopas.

Kirke ja Rudolfsi kontserdil kuuleb lugusid nende endi sulest. Nad lähenevad muusikale improvisatsiooniliselt ning võib oodata palju erinevaid kõlavarjundeid ning põnevat dramaturgiat.

Klaveripäevad kulmineeruvad laupäeval, 15. veebruaril:

Kell 11 algab klaveriansamblite festival. Registreerunud on 30 ansamblit Eesti ja Läti muusikakoolidest.

Kell 19 toimub festivali  lõppkontsert ja klaveripäevade lõpetamine - esinevad parimad klaveriansamblid ning klaveriduod Nata Ly Sakkos ja Toivo Peäske ning Ebe Müntel ja Jorma Toots.

Nata-Ly Sakkos ja Toivo Peäske on lõpetanud Tallinna Riikliku Konservatooriumi. Koosmängu alustasid nad 1974. aastal Leningradi Konservatooriumis, kus mõlemad täiendasid end kammeransambli assistentuur-stažuuris. Esimene esinemine oli 45 aastat tagasi. Klaveriduo repertuaaris on praktiliselt kogu oluline muusika kahale klaverile ja hulk teoseid neljale käele. Duo on pälvinud mitmeid eriauhindu festivalidelt, kahel korral Kultuurkapitali aastastipendiumi, Eesti Muusika aastapreemia 1990.aastal ning Eesti Muusikanõukogu interpretatsioonipreemia. Pianiste on autasustatud Valgetähe medalitega.

Klaveriduo Ebe Müntel Ja Jorma Toots on järjepidevalt koos mänginud juba viisteist aastat. Selle aja jooksul on duo edukalt osalenud mitmetel rahvusvahelistel konkurssidel ja andnud kontserte kõikjal Eestis. Duo kavades on lisaks klassikalisele repertuaarile tähtis koht transkriptsioonidel ja eesti muusikal. Duo resideerub Tartus, selle mõlemad liikmed töötavad õpetajatena Elleri Muusikakoolis ja Jorma Toots on õppejõud ka Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias.