UUDISED JA TEATED

« Tagasi

Suurprojekt „Sünnipaik“ kaardistab viie Valga valla suurkuju sünnipaiga

2018. aasta on kuulutatud Euroopas kultuuripärandiaastaks. Eesti maastikel on teeviitadega tähistatud meie kultuuriloos oluliste inimeste sünnipaigad, kuid paraku pole tähistuste tagant võimalik leida süstematiseeritud ja olulist infot nende inimeste elu ja loomingu kohta. Selle puudujäägi kaotamiseks ongi ERM-i ja Eesti Kultuurkapitali toel ellu kutsutud projekt „Sünnipaik".

Projektijuhiks on Peeter Volkonski, kes sai mõtte suurmeeste sünnikohtade kaardistamiseks elust enesest. "20 aastat olen sõitnud Viljandi ja Tartu vahet ning märganud silti "Jaan Tõnissoni sünnipaik, 3 km", kuid pole sinna kunagi sisse keeranud. Kuna Eestimaa on sarnaseid viitasid täis, tekkiski mul huvi sõita need kohad läbi ja et saadud teadmised vaid endale ei jääks, sündiski suurprojekt," selgitas Volkonski projekti sünnilugu.

Projekti "Sünnipaik" toel valmib digitaalne andmekogu, mis on avalikult kättesaadav veebiplatvormidel. Kavas on iga suurkuju sünnikohal filmida tema loomingut või saavutusi iseloomustav videoklipp kohaliku inimese ettekandes.

Klippidest kujuneb e-ERMis suurkujude virtuaalnäitus. Iga paik varustatakse QR-koodiga, et ka kohapeale sattudes oleks võimalik seda klippi vaadata. Teave sisestatakse ka Vikipeediasse, mis kindlustab meie suurkujude kohta käiva kontrollitud teabe selles keskkonnas ning sealt otsijate jõudmise ERM-i kodulehel olevale virtuaalnäitusele.

Projekti tulemusena on juba kaardistatud pea kolmesaja suurkuju sünnikohad. Valga vallast on selles nimekirjas viis suurmeest: riigitegelane ja kirjanik Jaan Lattik (1878-1967), sünnikoht Koobassaare külas; metsa – ja riigimees Heino Teder (1926-2007), sünnikoht endises Tõlliste vallas Kaara talus; veterinaariaprofessor Elmar Rootsi (1900-1962), sünnikoht Priipalu külas; luuletaja Friedrich Kuhlbars (1841-1924), sünnikoht Unikülas ja maalikunstnik ning  aednik Kristjan Teder (1901-1960), sünnikoht Priipalu külas.