UUDISED JA TEATED

« Tagasi

Valga Muuseumis avati fotograaf Peeter Toominga näitus

Eile avati Valga Muuseumis legendaarse fotograafi ja filmioperaatori Peeter Toominga retrospektiivnäitus "Mees valgel hobusel". Näitusega kaasnes ka samanimelise mahuka raamatu esitlus. Näitus jääb avatuks 1. Veebruarini ning on suunatud pühendusega Sirje Toomingale.

Näituse avas muuseumi direktor Neeme Punder ning piltide autorit veidi lähemalt tutvustas ka Valga Muuseumi teadur-koguhoidja Priit Riemann.

Tooming oli üks fotograafide rühmituse STODOM asutajaid 1964. aastal, mis kujunes fotoelu oluliseks mõjutajaks Eestis. Tooming rõhus oma töödes ja manifesteerivates kirjutistes optika ja fotokeemia poolt pakutavatele pildikeele subjektiveerimise võimalustele – ennekõike esitas modernistlikke arusaamu pildiruumi "iseseisvusest" argikogemuse suhtes. Infrapunase filmi, filtrite ja keemiliste eritehnikate kasutamine šokeeris vaataja arusaamu ka tonaalsete vahekordade osas.

Fotograafi ja filmioperaatori Peeter Toominga "visuaalne käekiri" lähtub tungist oma kaadreid "subjektiveerida" optiliste, geomeetriliste või tonaalsete distorsioonide abil. Enamasti toimus see lainurkoptika ja spektraalfiltrite kasutamisega - tulemuseks kujutise perspektiivi jõuline muutmine ja pildi osade vahel "ebaloogilise" suurusvahekorraga koosluste loomine.