UUDISED JA TEATED

« Tagasi

Valga muuseumis saab uudistada Eesti kunstnike töid ja tutvuda teraviljadega

4. septembril avati Valga muuseumis traditsiooniliselt  korraga kaks näitust. Uudistajaid oli avamisele kohale tulnud hulgaliselt.

Näitusel "Vabadus 21. sajandil" on üleval kakskümmend üks vabadusest inspireeritud teost kahekümne ühelt kunstnikult. Kõik litograafiatehnikas teosed on trükitud trükipressidega käsitsi ning on kunstnike poolt signeeritud. Kunstnike loomeprotsess ja nende vabadusesõnum on jäädvustatud filmidena, mida saab muusemi näitusesaalis ka vaadata. Vabadus 21. sajandil on kummardus jätkuvale vabadusele ja loovale inimesele. „Vabadus ei ole ainult vabadus riigitasandil, vaid hakkab inimese mõtlemisest ehk on sõltuv sellest, kui vabad saame olla oma mõtetes ja tegudes,"sõnas näituse avamisel projekti kuraator Jaak Visnap. Tema kinnitusel läheb näitus peale Eesti tuuri maailmatuurile. „Tahame teha 100 näitust erinevates riikides ja kohtades ning sooviks on, et seda näeksid vähemalt miljon inimest. Sooviks on selle näitusega tutvustada Eesti riiki ja meie kunstnikke," lisas Visnap.

Näitusel osalevad kunstnikud Raul Meel, Marko Mäetamm, Kiwa, Laurentsius, Jaak Visnap, Urmas Viik, Navitrolla, Kadri Alesmaa, Jüri Arrak, Leonhard Lapin, Hardi Volmer, Kadri Kangilaski, Evi Tihemets, Peeter Allik, Jaan Toomik, Ivar Kaasik, Liisa Kruusmägi, Tarrvi Laamann, August Künnapu, Maarit Murka ja Priit Pärn.

Muuseumi fuajees avatud näitus "100 teraviljapeenart" tutvustab Eestis aretatud ja kasvatatavaid teraviljasorte. 2017. aasta kevadel algatas agronoom Heino Laiapea projekti 100 teraviljapeenart Jõgeval aretatud sortidega. Käesolev näitus koosnebki projekti kajastavatest stenditest, kuhu on mahutatud üle 50 foto seemnete külvist, viljade kasvamisest ja koristusest. Lisatud on selgitavad tekstid ja kommentaarid. Näitusel saab lugeda viie teravilja ning kolme kaunviljasordi põhjalikku iseloomustust.

Urvaste Külade Seltsi eestvedamisel valminud näituse kujundas kunstnik Epp Margna. Projekti koostööpartnerid on Eesti Taimekasvatuse Instituut ja Äripäeva põllumajandusportaal pollumajandus.ee

Näitusel „100 teraviljapeenart" kajastub ka Valga Muuseumis 2018. aastal aset leidnud tera- ja kaunviljade kasvatuse eksperiment, mis viidi läbi  Valga Muuseumisõprade seltsi eestvõtmisel ja Väikeste Muuseumisõprade osalusel.

Näitused on avatud 5. septembrist kuni 29. septembrini.