UUDISED JA TEATED

« Tagasi

Valga muusikakoolis esineb pianist Kalle Randalu

4.oktoobril kell 18 toimub Valga Muusikakoolis pianist Kalle Randalu kontsert. Pilet 6/4 €.

Kalle Randalu on üks silmapaistvamaid eesti pianiste, kes on pälvinud tunnustust mitmel pool maailmas. Randalu ulatuslikus ja mitmekesises repertuaaris kuulub eriline koht saksa muusikale.

Ta on  lõpetanud Tallinna Muusikakeskkooli 1975. aastal  ning Tallinna Riikliku Konservatooriumi 1980. aastal Bruno Luki klaveriklassis. Ajavahemikus 1980–1983 täiendas Randalu end Moskva Konservatooriumi assistentuuris .

Kalle Randalu on pälvinud kõrget tunnustust mitmetel rahvusvahelistel konkurssidel: I koht noorte pianistide konkursil Tšehhoslovakkias (1971), I preemia liiduvabariikidevahelisel pianistide konkursil Tallinnas (1976) ning Saksa telekanali ARD-konkursil Münchenis (1985). Samuti pärjati Randalut laureaaditiitliga Schumanni-nimelisel konkursil Zwickaus (1981) ja Tšaikovski-nimelisel konkursil Moskvas (1982).

Aastatel 1980–1988 oli Kalle Randalu ENSV Riikliku Filharmoonia solist, 1982–1983 Eesti Raadio muusikasaadete peatoimetaja, 1984–1988 Tallinna Riikliku Konservatooriumi ja Tallinna Muusikakeskkooli klaveriõppejõud. Alates 1988. aastast on Randalu elanud Saksamaal Karlsruhes. Õppeaastal 1990/1991 oli ta Berliini Kunstide Kõrgkoolis külalisprofessor (Hochschule der Künste Berlin), 1994–1997 klaveriõppejõud Freiburgi Kõrgemas Muusikakoolis ning alates 1997. aastast Karlsruhe Kõrgemas Muusikakoolis.  Randalu on juhatanud meistrikursusi Eestis, Soomes, Austraalias, USA-s, Saksamaal jm.

Aktiivse kontsertpianistina on Kalle Randalu esinenud USA-s, Jaapanis, Saksamaal, Soomes, Rootsis, Islandil, Austrias, Austraalias, Brasiilias, Venemaal, Norras, Itaalias, Prantsusmaal, Suurbritannias, Portugalis, Hispaanias, Kanadas jm ning andnud kontserte mitmetel mainekatel kontserdilavadel, sealhulgas Viini Konzerthausis, Müncheni Herculesaalis, Berliini Konzerthausis, Moskva Konservatooriumi Suures saalis, Peterburi Filharmoonia Suures ja Väikses saalis, Hamburgi Musikhalles, Helsingi Finlandia-talos, Mannheimi Rosengartenis jm.

Kalle Randalu ulatuslikku repertuaari kuulub üle 40 klaverikontserdi. Ta on stiilne ja peen klassika-, eriti Mozarti-tõlgendaja. Samuti on Kalle Randalu jaoks tähtsal kohal eesti muusika – ta on olnud mitmete eesti heliloojate teoste esmaesitaja. Talle on pühendanud teoseid Kuldar Sink („Mäed ja inimesed"), Raimo Kangro (4. klaverisonaat) ja Jaan Rääts (tsükkel „24 marginaali").

Randalu on musitseerinud mitmesugustes kammerkoosseisudes, sealhulgas Mandelring Quartett'i ja Trio di Clarone'iga. Ta kuulub ka ansamblisse Villa Musica, mis ühendab nimekaid Saksamaal tegutsevaid muusikuid. Kalle Randalu on salvestanud enam kui 13 LP-d ja 30 CD-d.

1982. aastal pälvis Randalu ENSV teenelise kunstniku ja 1987. aastal ENSV rahvakunstniku aunimetuse, 1999. aastal nimetas Eesti Muusikaakadeemia Randalu audoktoriks, 2001. aastal tunnustati teda Valgetähe IV klassi teenetemärgiga, 2006. ja 2016. aastal Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemiaga.

Allikas: Eesti Muusika Infokeskus