UUDISED JA TEATED

« Tagasi

Valga rahvas kohtus peaministri ja riigihalduse ministriga

Esmaspäeva õhtupoolikul kogunesid Valga kultuuri- ja huvialakeskuse ovaalsaali hulk inimesi, et kohtuda peaminister Jüri Ratase ja riigihalduse ministri Janek Mäggiga.

Poolteist tundi kestnud kohtumisel räägiti riigist, regionaalpoliitikast ja Kagu-Eestist ning Valgast üldisemalt. Peaministri sõnul on valitsuse prioriteetideks madalamat või keskmist palka saavate inimeste sissetulekute tõstmine ja regionaalne areng. Haldusreformi eesmärgiks oli muuta omavalitsused tugevaks ja rikkamaks ning töötajad professionaalsemaks, ühtlustada teenuste kvaliteeti ja suurendada investeeringute võimekust. „See reform töötab ja elab edasi ning reformiga tuleb jätkata, rohkem töökohti tuleb viia Tallinnast välja," ütles peaminister.

 „Oleme suunanud tähelepanu pensionäridele, rakendanud ravimitoetuse, mis puudutab 100 00 Eesti elanikku. Panustame 220 miljonit eurot järgneva nelja aasta jooksul haigekassasse, et vähendada ravijärjekordi," loetles Ratas.

Tema sõnul ei tohi majanduskasv jääda tabelitesse, vaid peab jõudma igaühe koju. „Elada peab olema võimalik mitte ainult Tallinnas, vaid terves  Eesti,  igas Eesti külas," rõhutas Ratas.

Janek Mäggi arvates peab probleemidele lahenduste leidmisel nägema suurt pilti. „Valga on toimetanud hästi, kuid ei ole ära kasutanud oma potentsiaali. Valga suureks eeliseks on kaksiklinna positsioon," sõnas Mäggi . „Minu sooviks on, et Valga kasutaks ära oma geograafilise positsiooni, et hõlmata Eesti-Läti ühisesse majandusruumi," nentis Ratas.

Valgalane Helju Keskpalu arvates võiks riik enam õla alla panna, et Valga ilusaks saaks , et siin ei oleks nii palju lammutamist või korrastamist vajavaid eramuid ja kortermaju. Ka pühakojad vajavad remonti ning pole  võimelised ilma riigi abita vajalikke töid teostama. „Hoonete lammutamisel on takistuseks omandiküsimused. Riik on käivitanud üürielamute programmi, mis ei lahenda küll uute hoonete ehitamist ega vanade lammutamist. Riik on panustanud ka linnade, sealhulgas Valga keskväljaku valmimisse," sõnas  Ratas. Et pühakodadel remonditöödeks raha napib, oli päri ka peaminister. „Riik on abistanud ja abistab pühakodasid ka edaspidi, kuid panen selle mõtte endale kõrva taha järgmisteks eelarvete menetlemisteks," sõnas Ratas.

Kodaniku küsimusele, kas Eestis on tööpuudus või tööjõupuudus, vastasid nii Ratas kui ka Mäggi, et tegelikult on tegemist mõlemaga. „Eestis on üldiselt tööjõupuudus, kuid osades maakondades nagu ka Valgamaal,  on tööpuudus," sõnas peaminister.

Valga linna aukodanik Aasa Põder ütles, et tore on peaministri suust kuulda, et küla on oluline. „Maal saadakse hakkama ilma kergliiklusteeta, kuid ilma kiire internetita pole võimalik (kaug)tööd maal kuidagi teha," nentis Põder.Peaministri sõnul pingutatakse selle nimel, et lõpule viia nn viimase miili ehitus selleks, et kiire internet jõuaks igasse külla ja metsatuka taha.

Peatuti Kagu-Eesti programmil, räägiti Rail Balticu olulisusest, keskerakonna valimisprogrammist. Üle ega ümber ei saadud ka Valga sünnitusosakonna sulgemisest.

Kohtumisel räägitust saab põhjaliku ülevaate siit.