UUDISED JA TEATED

« Tagasi

Valga valla kaunim kodu asub Lüllemäel

Teisipäeval, 19. juunil, olid Valga kultuuri- ja huvialakeskusesse kutsutud Valgamaa kaunimate kodude omanikud. Sõnavõttudega esinesid Valgamaa Omavalitsuste Liidu esimees Agu Kabrits ja Valga vallavanem Margus Lepik ning MTÜ Eesti Kodukaunistamise Ühenduse volinik, maakondlik koordinaator Anne Vaigre.

„Keegi teist  ei tee seda tööd tänukirja või meene pärast, vaid ikka iseenda ja oma pere heaks, et kodu oleks elamisväärne ja selle ümbrus kaunis. Kindlasti mängib rolli ka „naabrist parem" sündroom, mis on eestlasele väga omane, ikka tahetakse olla naabrist parem. Tänan teid selle panuse, vaeva ja hoole eest, mida te olete oma kodude kauniks tegemisel panustanud," tänas  Valga vallavanem Margus Lepik  kaunite kodude omanikke.

Tänuüritusel kuulutati välja Valgamaa kaunis kodu konkursi võitjad , kes esitati „ Eesti kaunis kodu 2018 „ vabariiklikule konkursile. Nendeks olid:

Telvi ja Tarmo Zimmeri kodu Kärjel, Lüllemäe külas Valga vallas
Kärje kodu rajamisega tehti algust 1988 aastal.  Rajati kuusehekk, aja möödudes ehitati kaasaegseks sovhoosi-aegne elumaja. Aia kujundus on aja jooksul muutunud. Tänane aed on liigirikas. Aias kasvavad sibullilled, püsikud ja  põõsad on pärit nii Eestist kui välisriikidest. Otsiva vaimuga pere on teadmisi ammutanud nii Tartu kui Riia botaanikaaiast ning mitmetest puukoolidest . Edukalt on katsetanud ka eksootiliste taimedega. Istutusalade rajamisega alustati 2016. aastal, sealhulgas on rajatud ka uhke tammeokstega ääristatud  rododendronipeenar.  Hästi hooldatud tarbeaed on märkamatult sulandunud iluaeda.

Korteriühistu Kesk 15 ridaelamu Linna külas Tõrva vallas

Maris ja Enn Kärsoni Söödi talu Komsi külas Otepää vallas

Kokku esitati Valgamaalt konkursile kuus kodu, neist kolm Valga vallast. Lisaks eespoolnimetatutele veel Milvi ja Ants Kalpuse kodu Tõrva linnas, Pikk tn 3;  Peebu Klubi Peebu tn 2, Valga linnas ja  Anneli Lumi ja Raiko Kütti kodu Tiigi tn 24, Valga linnas.

Valgalased Anneli ja Raiko otsustasid 2009. aastal oma kodu rajada Tiigi tänava asuvale käestlastud krundile. Krundile on ehitatud uued hooned ja rajatud kaunis aed, mis on lihtne ja looduslähedane. Nii hoonete ehituses kui ka aiakujunduses on olnud tähtis koht taaskasutusel. Haljastuses on palju kasutatud okaspuude vorme.

Peebu parki kerkinud  Peebu klubi sündis kogukonna algatusel  ja vajadusel. Esmalt  vajasid lapsed mänguruumi ning seejärel pered ühist kooskäimise kohta. Korrastati ala, seejärel ehitati sinna püstkoda, mis ristiti Peebu klubiks, siis istumiskoht, mille ümbrusesse istutati õuna-, pirni- , ploomi- ja kirsipuid .Koos peetakse jaanipäevi, tehakse maituld, teeme ära talguid ning sügisel saadetakse lapsed kooli suvelõpupeoga. Osaletud on ka linna kodukohvikute päeval. Klubisse kuulub 8 perekonda.

Maakondliku konkursi „Parim tööstusmaastik 2018" võitjaks kuulutati UPM-Kymmene Otepää AS, kes esitati ka vabariiklikule konkursile.

Kõik võitjad ja nominendid pälvisid Valgamaa Omavalitsuste Liidu tänukirja ja Valga valla poolt meene, mille andsid üle Valgamaa Omavalitsuste Liidu esimees Agu Kabrits ja Valga vallavanem Margus Lepik.

Maaakondliku konkursi võitjaid ootab ees 18. augustil Viljandis toimuv vabariiklik „Eesti kaunis kodu 2018" tänuüritus.

Maakondliku konkursi võitjad valis välja kolmeliikmeline konkursikomisjon koosseisus Anne Vaigre (Valga valla esindaja), Heli Otti (Tõrva ) ja Kalev Lõhmus (Otepää). Komisjoni töös osalesid veel ajalehe Lõuna-Eesti Postimees reporter Catlin Saar  ja fotograaf Arvo Meeks ning eelmise aasta kaunis kodu konkursi võitja Rena Süsta.

Riigihalduse ministri tänukirja ja mastivimpli pälvisid 25 Valgamaa kodu, neist 14 olid Valga vallast, 8 Otepää ja 3 Tõrva vallast.

Valga vallast said mastivimpli alljärgnevad kodud: Toomas Veske, Maarika Troon, Kristel Õunapuu, Telvi ja Tarmo Zimmer, Tiiu Mandre, Tiit Järve ja Kadi Kaljund, Einar ja Anita Maran, Maie ja Airi Roos, Andres Tammi ja Natalja Jakovleva, perekond Võsu, perekond Kubal,  Margarita ja Aleksandr Baranov, Anneli Lumi ja Raiko Kütt ning perekond Kaur.

Lillekimp ja meene anti üle ka Aare Kittaskile, kes on hulk aastaid maakondlikku konkurssi „Eesti kaunis kodu" eest   vedanud ja selle läbiviimist korraldanud.

Tunnustusüritusele tõid  muusikalist külakosti Valga muusikakooli õpilased Koidu Ahki juhtimisel.

 

 

.