UUDISED JA TEATED

« Tagasi

Valga vallas avavad huvilistele uksed kolm talumajapidamist

22. juulil toimuval neljandal üle-eestilisel avatud talude päeval on külaliste ootel ligemale 300 Eestimaa talu. Valgamaal avavad huvilistele uksed 16 talumajapidamist, sealhulgas kolm talu Valga vallast.

Valga vallas Karula külas tegutsevas Küüniniidu talus kasvatatakse lihaveiseid, teravilja ja rapsi.Tallu saabujatele teeb perenaine ringkäigu ja talu tutvustuse kell 10.30; 12.30, 14.30 ja 16.30. Talus saab näha järgmisi loomi: veiseid, eri tõugu hobuseid, kanu , kukkesid ja tibusid, kalkuneid, alpakasid ja erivärvilisi tšintšiljasid, rääkimata koertest ja kassidest. Lisaks loomadele tutvustatakse talutehnikat, saab tiigil sõita vesiratta ja paadiga, ujuda ja pidada poolsaarel piknikku. Ka lastele jätkub tegevusi: kiik, batuut, joonistamise nurgake, pallivisked .Avatud on ampsuputka, müügis on talutoodangut ja muudki huvitavat .

Lüllemäe külas asuv Pikksaare talu tegeleb lihatoodete valmistamise ja suitsetamisega. Avatud talude päeval tutvustatakse tehnikat ja masinaid, toimub talutoodangu degusteerimine.

 Muhkva külas asuvas Kassisoo talus kasvatatakse kasvuhoones köögivilja. Avatud uste päeval on üles pandud Kassisoo fotosein, tutvustatakse talutehnikat ja loomi, avatud on kodukohvik.

Valgamaal on avatud veel Silmistu, Vaariku, Laane, Väike-Juusa talu, Sangaste Kimalase ja Sangaste Linnamäe Humala talu, Rahula aiandustalu, Kunstimäe turismitalu, Sangaste loss, Maajaam ning Toidupada Otepää vallas, Paudi talu Tõrva vallas ning parvesaun Pikassilla puhkeala juures.

Tallu sõitmisel on abiks NaviCupi mobiilirakendus ning ülevaate taludest annab veebileht www.avatudtalud.ee ja paberkaart avatud talude päeval osalevate taludega. Paberkaardid on saadaval Alexela suuremates tanklapoodides,  Rimi „Talu toidab" lettides, turismiinfopunktides ja Maaeluministeeriumi valvelauas.

Esimene avatud talude päev toimus 2015. aastal, kui oma uksed avas külastajatele 147 talu ja põllumajandustootmist ning taludesse tehti ligikaudu 45 000 külastust. 2016. aastal osales 234 talu ja tehti ligikaudu 85 000 külastust. 2017. aastal külastati 280 talu ja toimus 120 000 külastust.

Avatud talude päeva korraldavad maaeluministeerium, nüüdseks Põllumajandusuuringute Keskusega liitunud Maamajanduse Infokeskus, Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda ning Eestimaa Talupidajate Keskliit. Korraldamisse on kaasatud ka kohalikud Leader-tegevusgrupid ja Eesti Külaliikumine Kodukant. Avatud talude päeva korraldamist rahastatakse Eesti maaelu arengukavast 2014–2020 ja Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist.