UUDISED JA TEATED

« Tagasi

Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti näitus avaneb korraga kaheksas linnas

Rahvusvahelisel linnade päeval, 31. oktoobril, avaneb korraga Eesti väikelinnades näitus "Plats! Väärikas kahanemine. Kaheksa linna" ("Square! Positively Shrinking"), mis pidi algselt sel kevadel Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindama Eestit. Rahvusvahelise publikuni Veneetsias jõuab näitus kevadel 2021. 

„Plats! Väärikas kahanemine. Kaheksa linna"  keskendub kahanevate linnade elukeskkonna kvaliteedi parandamisele avatakse üheaegselt Tõrvas, Põlvas, Valgas, Raplas, Võrus, Kuressaares, Elvas ja Rakveres. Kõikide nende linnade linnaväljakud on valminud viimastel aastatel "Eesti Vabariik 100" arhitektuuriprogrammi "Hea avalik ruum" raames. Näituse autorid on Jiri Tintera, Kalle Vellevood, Garri Raagmaa, Martin Pedanik ja Paulina Pähn.

Näituse „Plats! Väärikas kahanemine. Kaheksa linna" autorite sõnul on rahvastiku kahanemise põhjused globaalsed, kuid tagajärjed lokaalsed. Üks viis, kuidas selle nähtusega võidelda, on keskenduda elukvaliteedi parandamisele ning kohatunnetuse ning -identiteedi tugevdamisele. Kvaliteetsel linnaruumil on selles võitluses väga oluline roll ning selle heaks saavad linnad ja arhitektid väga palju ära teha. Kaheksa näitust aitavad teadvustada arhitekti võimalusi – ent ka vastutust –  elukeskkonna kvaliteedi eest seismisel ja selle tõstmisel.

Üleilmne linnastumine ei tule kellelegi üllatusena uudis. Prognoositakse, et 2050. aastaks elab 68% maakera rahvastikust linnades. Maal ja väikelinnased jäävad majad tühjaks, aiad kasvavad võssa, kaovad töökohad. Väikelinnade kahanemisega ja selle protsessi tagasipööramiseks võimaluste otsimisega tegeleb suurem osa maailmast ja  üks võimalus, kuidas sellega toime tulla, on kahtlemata linnaruumi kvaliteedi parandamine ning väikelinnadesse keskkonna loomine, mille üle lisaks arhitektidele ka elanikel on põhjust uhkust tunda.

Näitused toimuvad kaheksas väikelinnas väga erinevates kohtades – linnades, kus ekspositsiooni inspireerinud linnaväljakutel ongi olemas spetsiaalselt näituste jaoks mõeldud väligaleriid, leiabki näitus aset väljakul endal, teistes kohatedes näeb näitust mõnes galeriis või väljakuäärses hoones.  Sisult ühesugused näitused tutvustavad läbi linnaelanike endi kui ka professionaalsete fotograafide tehtud fotode kolmel ruumiskaalal: riik, linn ja linnasüda.

Näitused on avatud:

Valga keskväljaku väligalerii, 31. oktoober – 14. november

Tõrva keskväljak, 31. oktoober – 29. november

Rapla Kultuurikeskuse Rütmani Galerii, 31. oktoober kuni 15. november

Võru keskväljak, 31. oktoober – 20. november

Põlva keskväljak, 31. oktoober – 29. november

Kuressaare Kultuurikeskuse fuajee (Tallinna tn. 6), 31. oktoober – 12. november

Elva keskväljaku väligalerii, 31. oktoober – 31. detsember

Rakvere Pika tänava plats (Pikk tn. 22), 31. oktoober – 15. november