« Tagasi

Valga vallavanem: kaasava eelarve täitmine on prioriteet

Valga vallavanem Monika Rogenbaumi sõnul on kaasava eelarve ideede teoks tegemine üks vallavalitsuse prioriteete, nii Lüllemäe korvpalliplatsi kui Pedeli järve purskkaevu rajamiseks on kavas esimesi samme astuda juba sel aastal.
 
Valga valla kaasava eelarve rahvahääletusel sai enim hääli ehk 163 häält idee rajada valgustusega purskkaev Pedeli jõele, teisele kohale tuli 107 häälega korvpalliplatsi rajamine Lüllemäele. Kuna nimetatud objektid asuvad erinevates Valga valla piirkondades, viiakse ellu kaks rahvahääletusel enim hääli saanud ideed.
 
Vallavanem Monika Rogenbaumi sõnul kavatseb vallavalitsus juba sel aastal kuulutada välja hanke Lüllemäe korvpalliplatsi rekonstrueerimiseks. "Kuigi näiliselt tundub, et Lüllemäel on võrreldes Pedeli purskkaevuga juba midagi olemas, on ka seal vaja alustada sisuliselt algusest," ütles Rogenbaum, kelle sõnul saab 70ndatel rajatud korvpalliplatsi puhul kasutada asukohta. "Kõik muu peab saama uus ja kaasaegne."
 
Valgustusega purskkaevu rajamine eeldab esmalt ideekavandi olemasolu. Rogenbaumi sõnul kaalub vallavalitsus, kas purskkaevu rajamiseks kuulutatakse esmalt välja ideekonkurss või rajatakse purskkaev projekteerimis-ehitamishanke tulemusel. Võimalusel eelistame koostööd lätlastega, kes samuti Pedeli ümbrusala arendavad. "Mõlemal variandil on oma eelised, valiku nende vahel tahame ära teha võimalikult ruttu."
 
24.mai – 6. juuni toimunud ideekorje järel laekus Valga valla kaasava eelarve jaoks 21 ettepanekut. Ideede sõelumiskomisjoni läbis 16 ideed, mis pääsesid rahvahääletusele.
 
Rahvahääletusele pääsesid lisaks Pedeli jõe viimase paisjärve juurde rajatavele valgustusega purskkaevule ja Lüllemäe korvpalliplatsile veel Hargla avaliku mänguväljaku rajamine, külaplatsi ja eakatele välitreenimisala rajamine Kaagjärvele, Lüllemäe küla säravaks ja atraktiivseks muutmine, Nipernaadi skulptuuri ümber paigutamine Valga keskväljakule, Pedeli puhkeala välijõusaali arendus, puhke- ja grilliala rajamine Roosi tänava haljasalale, Räni pargi madalseiklusrada, Sepa ja Uue tänava korterelamute kvartalikeskus, Sooru korvpalliväljaku rajamine ja jalgpalliväravate soetamine, Tsirguliina ja Lüllemäe mini-rambid, Valga kesklinna (Pedeli kolmanda paisjärve või Siili keskuse ala lähedale) mängulinnaku rajamine, Valga valla motiiv-konn, Valga valla Sooru puhkeala ehk parim pikniku ala ja väikelaste mänguväljak Valga Räni parki.
 
20.–30. juuli toimunud rahvahääletusel osales 592 inimest, kes andsid kokku 1075 häält. Hääletustulemustega saab tutvuda elektroonilises infosüsteemis VOLIS: www.volis.ee/gvolis/osale/index?kid=340361
 
Valga valla kaasava eelarve kogusumma ehk 50 000 eurot jaotatakse vähemalt kahe rahvahääletusel kõige rohkem hääli saanud idee vahel, tingimusel, et need asuvad valla erinevates piirkondades. Ühe objekti maksimaalne rahastussumma on 25 000 eurot.
 
Kaasav eelarve on olemuselt üks osalusdemokraatia avaldumise vorme. Eri riikides on kaasavat eelarvet rakendatud üsna erineval moel, kuid ühine on see, et elanikke kaasatakse ühel või teisel viisil omavalitsuse tegevusplaanide koostamisse.
 
Vaata videpöördumist SIIT