UUDISED JA TEATED

« Tagasi

Valga muuseumis avati näitus ja esitleti raamatut mustlastest

Näitusel "Miranda - mustlaste holokaust" on kasutatud hulgaliselt dokumente, fotosid ja kunstniku enda luuletusi ja maale.

Näitus kõneleb mustlastüdrukust Mirandast – tema rõõmsast lapsepõlvest Tšehhoslovakkia väikelinnas, karmist vangistusest Teise maailmasõja aegses Natsi-Saksamaa koonduslaagris ning holokaustis ellujäämisest. Miranda lugu on meeldetuletus unustusse jäänud romade saatusest Teises maailmasõjas.

Näituse autor, Veijo Baltzar on Soomes tuntud kultuuritegelane, kes käsitleb oma kirjandusteostes roma kultuuri ja selle suhet kultuuridega, mille keskel romad elavad.

Kõnealune näitus on Baltzari sõnul esimene roma holokausti käsitlev näitus maailmas, mille autoriks on roma. Näitus ei keskendu ohvrite kannatustele, vaid fookustab ühiskonna otsuseid ja tegusid, mis viisid romad gaasikambritesse. Baltzari eesmärk on panna igaüht, kuid ennekõike ühiskonna liidreid ja otsustajad mõtlema küsimuse üle, kuidas Teise maailmasõja ajal romadega juhtunu juhtuda sai. Holokaustis hukkus neljandik kuni pool Euroopa romadest.

Tegemist on Soome Rahvusvahelise Loovkultuuri Keskusega DROM rändnäitusega, mida näidatakse 18 Euroopa riigis. Projekti toetab Euroopa Liidu programm "Kodanike Euroopa". Näitus jääb avatuks 3. novembrini 2018

Koos näituse „Miranda – mustlaste holokaust" avamisega esitleti teisipäeval Valga muuseumis raamatut "Meie, mustlased", mille autoriks Annika Haas, kes alles nädal tagasi saabus New Yorgist, kus ta esitles oma raamatut ning avas ka näituse. "Olen üle kümne aasta mustlastega suhelnud, nad ei ole mind petnud ega minult midagi varastanud. Olen arvamusel, et rahvuse kohta ei tohi levitada negatiivset kuvandit.Tuleb nende elu-olu, inimesi ja traditsioone tundma õppida, nende väärtushinnangud mõista. Loodan, et minu raamat aitab kaaas selle negatiivse kuvandi hajutamisele," sõnas Haas näituse avamisel.

Annika Haasi tööd on Valga muuseumikülastajale tuttavad – nimelt avati siin 2013. aastal tema näitus „Meie, mustlased" koostöös etnoloogiamagistrant Reena Purretiga. Projekti raames intervjueeriti ja jäädvustati ka paljude Valga mustlaste eluolu.

2015. aastal tekkis Annika Haasil idee, kuidas varjatud ja põneva kogukonna igapäevaseid tegemisi veelgi paremini tutvustada. Fotograaf jagas Overall Eesti abiga mustlaslastele üle Eesti välja fotoaparaadid ning kahe aasta jooksul jäädvustasid nad kõike seda, millest nende elu koosneb ja mis on neile tähtis. Fotoprojektis osalesid kogukonna noored ja lapsed Valgast, Tartust, Varstust, Maardust, Kohilast, Tapalt, Kallastelt ja Paldiskist. Raamat "Meie, mustlased" avab ukse paralleelmaailma  sisekaemusena roma laste silmade kaudu. Sissejuhatava teksti kirjutas raamatule Kersti Kivirüüt.

Kõigil huvilistel oli võimalus esitletud raamat endale omandada.

Fotol: Annika Haas