Tsirguliina Kooli lasteaed. Töö ja vile käivad koos!

Uute istutuskastide ettevalmistamine. Foto: lasteaed Katrin Kallis

 

Tsirguliina alevikus on üks vahva lasteaed. Lasteaias on kolm rühma: Värvukesed, Rõõmulinnud ja Pääsupojad. Kuna sõna "tsirk" tähendab võru keeles lindu ja tsirguliina linnulinna, siis on igati loogiline, et lasteaia rühmadki viitavad lindudele. Värvukeste rühmas käivad 1,5 - 3aastased lapsed, Rõõmulindude rühmas 3 - 5aastased, Pääsupoegade rühmas 4 - 7aastased lapsed. 1. septembril 2023 täitub lasteaial praeguses majas tegutsemisest 20 aastat. 

"Tsirguliina lasteaed, oma kolme rühmaga, on nagu pisike kokkuhoidev pere. Kuna rühmad puutuvad tihti kokku, nii õues mängides, söömas, kui ühisüritustel, siis lapsed tunnevad üksteist väga hästi. Olen tihti märganud, kuidas suuremad lapsed hea meelega pisemaid aitavad ja pisemad suuremaid oma eeskujudeks peavad.
Tänu pisikestele rühmadele on suhtlemine personaalne ning iga vanema ja lapse jaoks leitakse alati aega. Tagasiside on vahetu ja toetav. Iga mure leiab alati parima lahenduse. Usaldan meelsasti oma lapse just selle lasteaia personali hoolde, sest tean, et sel ajal on laps parima hoole all,"
sõnab Tsirguliina Kooli hoolekogu lapsevanemate esindaja Kadi Roots.

Tsirguliina Kooli lasteaiaõpetajatest neli vastavad HTM-i poolt kehtestatud kvalifikatsioonile ja üks õpetaja on seda omandamas. Õppetegevuste mitmekesistamiseks on õpetajad läbinud mitmeid koolitusi ("Kiusamisest vabaks lasteaed", "Kolme põrsakese teadusring", "Õuesõpe", "Kuue klotsi koolitus" jne).

Tsirguliina Kooli lasteaias on väikesed rühmad. Igas rühmas on käesoleval õppeaastal alla 12 lapse. Kõik tunnevad üksteist ja saavad omavahel hästi läbi. Mängu ja õppimise keskused on väga mitmekesised ja tegevust jagub hommikust õhtuni välja. Väikesed rühmad võimaldavad õpetajatel tegeleda kõigi lastega, märgata nende vajadusi ja muresid. Tänu väikestele rühmadele toimuvad üritused ja ettevõtmised ühiselt. Lapsed on harjunud suhtlema eri vanuses lasteaiakaaslastega ja kõigi töötajatega.

 

Lasteaia traditsioonilised üritused aasta jooksul

Septembrikuus korraldatakse lastele põnev rattapäev lasteaiaesisel teel. Lapsed saavad sõita oma kodust kaasavõetud ratastega, loomulikult tuleb jälgida liiklust ning kinni pidada liiklusreeglitest.

Spordipäeval joostakse, hüpatakse kaugust ja visatakse palli Tsirguliina Kooli staadionil. Pärast võistlust ootavad lapsed õhinaga diplomeid.

Leivanädalal võtavad lapsed kaasa paar leivaviilu, mis lähevad koos leiva originaalkotiga näitusele. Loetakse leibade nimetusi, võrreldakse ja maitstakse erinevaid leivasorte ning valmistatakse võileibu.

Laste jaoks on  olnud väga põnevad Kaitseliiduga koostöös korraldatud isadepäevad, kus lapsed sõitsid suure masina kastis, läbisid takistusraja, sõid sõdurisuppi jne. Ühel isadepäeval olid lasteaias kohal isad-vanaisad ning veetsid toreda õhtupooliku lastega: meisterdasid koos, valmistasid võileibu jne.

Käesoleval aastal tähistati lasteaias halloweeni. Lapsed tulid lasteaeda kostüümides ning said ennast tutvustada, mängida mänge, valmistasid koos õpetajatega kõrvitsast laternaid ja teisi dekoratsioone rühma kaunistamiseks.

Mardi- ja kadripäeva tähistatakse tavaliselt majasiseselt. Külastatakse raamatukogu ja kööki. Käesoleval aastal on planeeritud mardipäeva ja isadepäeva ühisüritus: koos peredega marti jooksma minek Tsirguliina alevikus.

Tervisenädalal on valmistatud soolast või magusat salatit. Lapsed on saanud ise riivida ja tükeldada salatimaterjali. Omatehtud salat on lastele alati kõige paremini maitsenud!

Detsembris algavat jõuluootust tähistatakse esmaspäeviti advendihommiku kogunemisega. Advendinädalate jooksul tehakse rühmades ettevalmistusi jõuluajaks (kingituste meisterdamine, piparkookide küpsetamine, jõulukommetega tutvumine). Jõuluootus  lõpeb jõulupeoga, mida külastab jõuluvana. Jõulupeod on toimunud nii kontserdina kui ka teemapeona. Lapsed on esinenud jõululavastuses, olnud erinevates rollides.

Ettevalmistus jõulupeoks. Foto: Katrin Kallis

 

Sõbrapäeval riietuvad lapsed punasesse. Nädala jooksul valmistavad lapsed sõpradele kaarte ja toovad need rühmades asuvatesse postkastidesse. Sõbrapäeval jaotatakse kaardid laiali. Lapsed saavad saalis mängida ringmänge, lahendada ülesandeid ja maiustada.

Eesti Vabariigi aastapäeva tähistatakse presidendi piduliku vastuvõtuga. Vanema vanuserühma laste hulgast valitakse president ja ministrid. Toimub pidulik kontsert-aktus koos kätlemistseremooniaga, kus lapsed harjutavad kõnepidamisoskust ja  osalemist tähtsal üritusel. Lapsed õpivad eelnevalt ära laulud ja tantsud. Pärast esinemist kätlevad kõik presidendipaariga. Pidulikult kaetud laualt maitstakse soolaseid ja magusaid suupisteid.

Vastlapäeval võisteldakse ja tehakse erinevaid mänge õues või saalis olenevalt sellest, kas on lund või mitte. Kui on palju lund, lastakse ikka vastlaliugu. Pärast vastlatralli on laste rõõmuks lõunasöögiks vastlakukkel.

Tüdrukute nädalal on lasteaias külas käinud juuksur, kes on teinud soenguid kõikidele tüdrukutele ja poistele. Lastele tehti näomaalinguid. Koos on meisterdatud või midagi maitsvat valmistatud. Kahel viimasel aastal on lastele põnevust pakkunud tüdrukutepäeva moedemonstratsioon, millest on innukalt osa võtnud nii tüdrukud kui ka poisid.

1. aprillil - naljapäeval toimuvad lasteaias stiilipeod. Teemadeks on olnud mereröövlid, kauboid jne.

Munadepüha ajal koksitakse mune ja süüakse munavõiga saiakesi.

Aprilli lõpus on tähistatud volbripäeva: nii lapsed kui õpetajad on kõik nõidadeks maskeerunud, trallitanud lasteaia mänguväljakul, mänginud mänge ning võistelnud.

Volbripäeva tähistamine lasteaia õuealal. Foto: Grete Areng

Õppeaasta lõpeb lõpupeoga, kus tänatakse ning jäetakse hüvasti nende lastega, kellel saab lasteaia teekond otsa. Kahel viimasel aastal on Pääsupoegade rühma töötajad koostanud kooli minejatele mälestuseks aastaraamatu, kus on ohtralt pilte lõpetajatest, nende kunstitöödest ja laste toredad vastused erinevatele küsimustele.

 

Koostöö lapsevanematega

Lasteaia töötajad peavad oluliseks koostööd lapsevanematega. Ollakse väga õnnelikud, et siiani on alati leitud vanematelt toetust ja abi. Lapsevanemad olid suureks abiks lasteaia viljapuuaia ja taimekastide rajamisel.

 

Maal elamise päev ja Tsirguturg

Mihklipäeva paiku on koostöös lasteaia, kooli ja MTÜ Joudega korraldatud aastaid üritust, mis on mõeldud laiemale ringile. Lasteaia poolt on olnud õnneloos ja kohvik, mille toimimiseks on lasteaia töötajad ja lapsevanemad küpsetanud midagi maitsvat ja toonud loteriisse erinevaid asju. Kahel aastal on Tsirguturg olnud "Maal elamise päeva" osa.

 

Tsirguliina Kooli ja lasteaia ühised ettevõtmised

Tsirguliina Kool ja lasteaed asuvad ühes hoonetekompleksis. Lasteaiast kooli on väga vähe maad minna. Lasteaia lapsed esinevad lauludega kooli üritustel: jõulupidu, EV aastapäev, kevadpidu. Koolilapsed käivad lasteaialastele oma näidenditega esinemas, niisamuti õpetajate päeval rühmades mängimas ja ettelugemispäeval raamatuid lugemas. On käima saadud Kolme Põrsakese Teadusring. See on koht, kus lapsed saavad ennast tunda väikeste teadlastena. Huviringi juhendaja on lasteaiaõpetaja Andra Punt. Teadusringid toimuvad kord nädalas. Ringis osalevad lapsed alates 5. eluaastast kuni 4. klassini.

Meie koolieelikutel on väga mugav võimalus käia eelkoolis lasteaiapäeva jooksul. Rühmaõpetaja ja tulevane õpetaja teevad tihedat koostööd, et tagada lastele stressivabam üleminek lasteaiast kooli. Tsirguliina Kooli eelkool ootab õpilasi alates jaanuarist 2023. Sel õppeaastal on eelkooli õpetajaks Marje Utsal, kes on pika tööstaažiga Tsirguliina Kooli algklasside õpetaja. Tsirguliina Kooli lasteaia lapsed jätkavad väga tihti oma haridusteed Tsirguliina Koolis, kus neid sõbrad juba ees ootavad. Käesoleva õppeaasta alguses osales lasteaia kõige vanem rühm, kus õpivad 4-7aastased lapsed, kooli aktusel. Lasteaialapsed õnnitlesid 1. klassi õpilasi kuldmedaliga.

Tsirguliina Kool on liitunud TORE õpilasliikumisega, mille maskotiks on TOREvant, kes on meie koolipere liige. TOREvant õnnitleb kooli sünnipäevalapsi iganädalasel õpilaste kogunemisel ja lasteaia sünnipäevalapsi kord kuus.

 

Koostöö Tsirguliina raamatukoguga

Koostöös raamatukoguga toimub märtsikuus Tsirgupäeval linnuluuletuste etlemine. Lapsed valivad omale kodus või lasteaias linnuteemalise luuletuse ja õpivad selle pähe. Raamatukogus on  juba kolmandat aastat Pääsupoegade rühmale Lugemisisu ring. Lapsed käivad korra kuus raamatukogus, kuulavad jutte, meisterdavad, rühmas loeme raamatuid ja täidame ülesandeid ning lugemisisu päevikut. Sellest aastast lisandus uue ringina Meie Väike Raamatukogu.

 

Laululembesed tsirgud

Lauldakse nii muusikaõpetuse tunnis kui lasteaia pidudel. Kevadisest maakondlikust Laulukarussellist on olnud Tsirguliina Kooli lasteaiast alati osalejaid. Eelmisel aastal korraldasid lasteaiaõpetajad Playback´i päeva. Lapsed valisid kodus vanematega ühe laulu, mida jäljendasid koos liikumisega. Hiljem esitasid etteastet tervele lasteaiale. 

 

Koostöö Tsirguliina Rahvamajaga

Lasteaial on olnud võimalus kasutada Tsirguliina Rahvamaja ruume ürituste läbiviimiseks. Lasteaiarühmade lapsed käivad Tsirguliina Rahvamajas teatrietendusi vaatamas. 

 

Meiega koos juba igav ei hakka!

Tsirguliina Kooli lasteaiaõpetajad