« Tagasi

Valga õmblusvabrikut kaunistab näitus

Valga õmblusvabriku endise peahoone välifassaadi puitlaastplaatidega kaetud aknaavadele on paigaldatud näitus, mis toob vaatajate ette nõukogudeaegse õmblusvabriku olemuse ja toodangu.

Projekti laiem eesmärk on tuua Valga linnaruumi rohkem kunsti, uudsust ja värve. Hea näide siinkohal on Kesk 19 „kolemaja", mis ajutise lahendusena kaeti OSB plaadiga, mille kunstitudengid loovalt üle värvisid. Vähem oluline ei ole ka soov tutvustada meie linna kodanikele ja külastajatele Valga linna ajalugu ja tööstuse hiilgust. Valga õmblusvabrikul on pikk ja väärikas ajalugu. 1964. aastal likvideeriti seal territooriumil plekksepatöökoda ja vilditööstus, ning nii jäigi vabriku ainsaks ülesandeks õmblustoodangu valmistamine.

Aadressil Sepa 7 asuv Valga õmblusvabrik, on erinevatel aegadel kandnud erinevaid nimesid: Baltika, Walko, Waltemstorm, Sangar ja MASI. Kui algusaastatel oli vabrikus 295 töölist, siis hiljem on see arv olnud ka üle 1000. Hetkel annab vabrik tööd ligi sajale inimesele.

Näituse fotod pärinevad Valga Muuseumi fotokogust. Teostus valmis Lauri Drubinši ja Valga Muuseumi varahoidaja Marju Rebase eestvedamisel.

Teksti ja fotode autor: Marju Rebane