« Tagasi

Lõuna-Eesti omavalitsuste esindajad külastasid Euroopa kultuuripealinna tiitliaasta eel Kaunast

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 delegatsioon, kuhu kuulusid ka Lõuna-Eesti omavalitsuste esindajad, külastas 22.- 24. septembrini Kaunast ja Kaunase rajooni. Visiit korraldati, kuna Kaunas koos ümbritseva rajooniga on järgmisel aastal Euroopa kultuuripealinn, seetõttu tutvustati Kaunase Foorumi raames oma kultuuripealinna programmi.

"Meie eesmärk oli näha, millises seisus on Kaunase regioon mõned kuud enne kultuuripealinna algust," ütles Tartu 2024 Lõuna-Eesti koordinaator Annela Laaneots. "Külastasime erinevaid omavalitsusi, Kačerginėt ja Zapyškist, kus kohtusime ka Kačerginė omavalitsusjuhi ja Zapyškise asevallavanemaga," rääkis Laaneots. "Mõlemad juhid tõdesid, et kultuuripealinnaks ettevalmistamine on liitnud kogukondi ühise eesmärgi nimel pingutama ja eelnevate kultuuripealinnade kogemustest õppimine on laiendanud juba praegu nende kogukonnaliikmete silmaringi."

Lõuna-Eesti omavalitsuste esindajad külastasid Raudondvarise lossis asuvat muuseumikompleksi, kus oli eksponeeritud Jaapani kunsti näitus. Kohtuti muuseumi direktori Zigmas Kalesinskasega, kes selgitas, et Euroopa kultuuripealinna aastaks plaanitakse sinna kontserti koostöös Berliini ooperiteatriga ning tsirkusekunsti etendust koostöös Itaalia tsirkusega.

Zapyškises külastasti sealset loomemaja Stuba, mille eestvedajad tutvustasid leedu iidset sutartinėsi  laulutraditsiooni. Külastati ka kogukonna tootjate ühist poodi "Lokali" ja osaliselt oli võimalus väisata Kaunase Foorumi sündmusi. Kaunase regiooni koordinaator Lukas Alysisega toimunud kohtumisel saadi teada, et Kaunase regiooni Euroopa kultuuripealinnaks ettevalmistuse protsess on kulgenud Lõuna-Eestiga sarnaselt. 1000-st sündmusest Kaunas 2022 Euroopa kultuuripealinna programmis on 100 planeeritud toimuma väljaspool Kaunase linna, sealhulgas 10 festivali ja mitu üle-regioonilist ettevõtmist.

Valga Kultuuri- ja Huvialakeskuse direktor Ülle Juht tunnistas, et oli suur rõõm ja hea võimalus kuuluda Tartu 2024 delegatsiooni ja osaleda 2022. aasta kultuuripealinnas Kaunases toimuval foorumil. "Programm oli mitmekesine ja huvitav. Erilist muljet avaldasid mulle kohtumine sealsete korraldusliku juhtgrupi liikmetega. Avatus, positiivsus, uued praktikad ja teadmised. Uudsed lahendused galeriipindadele avatud linnaruumis olid muljetavaldavad. Julgus, uudsus ja innovaatilisus. Just nii iseloomustaksin 2022. aasta kultuuripealinna, Kaunast," ütles Ülle Juht.

Valga vallavalitsuse kultuuri- ja haridusteenistuse juhataja Pille Raudami jaoks oli põnev noorteprogrammi tutvustus. "Oli väga tore kuulata, et Kaunase noortel on laiapõhised huvid ja tegevused. Ootan põnevusega aega kui meie valla noored projektiga liituvad, oma ideid pakuvad ja lennukalt üritustes kaasa löövad".

Kaunase kui tulevase Euroopa kultuuripealinna külastus 35-liikmelise delegatsiooniga Lõuna-Eestist oli esmakordne. Lisaks esindajatele Lõuna-Eesti omavalitsustest ja Tartu 2024 meeskonnast osalesid visiidil maakondlike arenduskeskuste esindajad. Kaunase Euroopa kultuuripealinna tiitliaasta algab juba mõne kuu pärast, aastal 2022.

Foto autor Vitalija Lyska.