Tsirguliinas tervitati pidulikult soomusrongi Wabadus saabumist
Täna, 28. jaanuaril kell 11 tervitasid Tsirguliina Kooli, Keeni Põhikooli, Hargla Kooli õpilased ja õpetajad, Õru lasteaed-algkooli ja Tsirguliina lasteaia lapsed ning Tsirguliina aleviku rahvas Sangaste raudteejaamas soomusrongi Wabadus saabumist. Pidulik üritus algas hümni laulmisega. Sõna võtsid Valga vallavanem Margus Lepik ning Toomas Kiho EV100 korraldustoimkonnast.
„Eesti Vabadussõja võidul mängisid olulist rolli soomusrongid, mille näidist saate täna siin näha ja samas soomusrongis avatud näitust külastada. Just täna, 28. jaanuaril 100 aastat tagasi, vabastati Eesti vägede poolt soomusrongi toel Sangaste raudteejaam," sõnas oma tervituskõnes vallavanem Margus Lepik, kes soovitas noortel õppida tundma ja mäletada ajalugu, et kunagi ei korduks sõjakoledused ja et Eesti oleks alati vaba.
Põhjaliku ja ülevaatliku ajaloolise meenutuse Vabadussõjast tegi major Meelis Kivi. „Soomusrongide eduka pealetungi tulemusel kanti sõjategevus üle Lõuna-Eestisse. 25. jaanuaril vabastati Lõuna-Eestis Rõngu ja Puka, 28. jaanuaril Sangaste raudteejaam. 29. jaanuaril Räpina, Kanepi ja Kurni, 31. jaanuaril toimus Paju lahing ja 1. veebruaril hõivasid Eesti väed Valga ja Võru. 24. veebruaril 1919 kandis kindral J. Laidoner Eesti Maanõukogule ette, et vaenlane on Eesti piiridest välja aetud," rääkis Kivi.
„Vabadussõjas tuli Eesti vägedel võidelda kahe suure vaenlasega: Punaarmee ja Landeswehriga. Noored, olge alati valmis kaitsma oma isamaad. Hoidkem Vabadussõja lahingutes kätte võidetud vabadust," sõnas Kivi.
Päevakohaseid laule esitasid Tsirguliina ja Keeni põhikooli õpilased.
Taasloodud soomusrong koosneb suurtükivagunist, kuulipilduja vagunist, dessantvagunist, sanitaarvagunist ja katteplatvormil asuvast soomusautost „Estonia". Kõike seda said Sangaste jaama kohaletulnud oma silmaga üle vaadata. Soomusrong ja sellel paiknev Vabadussõda tutvustav näitus annavad külastajale hea ülevaate nii sõja käigust kui ka soomusrongide osast selles, aga ka soomusrongis olnud sõjameeste eluolust.
Kõigil kel huvi, saavad Sangaste raudteejaamas soomusrongi näidist vaatama tulla kuni 30. jaanuarini 2019 . Soomusrong on kõigile külastajatele avatud iga päev kell 11-18. Tasuta giidituurid!
Soomusrongi teekond kunagisel rindejoonel lõppeb Valgas, kuhu rong saabub 31. jaanuaril. Pärast rindejoone marsruudi läbimist suundub soomusrong tuurile mööda olemasolevaid raudteid üle terve Eesti kuni 2019. aasta lõpuni.
Meenutamaks 100 aasta möödumist Eesti Vabadussõjast asus 4. jaanuaril 2019 Kehrast 2019 mööda omaaegset lahingutegevuse marsruuti teele Vabadussõja soomusrongist inspireeritud näidis nimega nr 7 „Wabadus''.
Aastatel 1918-1920 toimus Eesti Vabadussõda, mille võitmisel ja Eesti riigi iseseisvuse kehtestamisel mängisid olulist rolli soomusrongid. 100 aastat hiljem on Eesti sõjamuuseum koostöös Eesti Vabriik 100 korraldustoimkonna ja Operailiga valmis ehitanud tollasest soomusrongist inspireeritud näidise, mis sai nimeks soomusrong nr 7 Wabadus. Soomusrongi ja -auto liikumisse Wabaduse teekonnal annavad oma panuse Eesti Raudtee, Kaitseliit ja kohalikud omavalitsused.