UUDISED JA TEATED

« Назад

Hõbesõle said kolm meie valla pärandihoidjat

Tõrva kirik-kammersaalis neljapäeva õhtul toimunud tänuüritusel tunnustas Valgamaa Rahvakunsti ja Käsitöö Keskselts pärandihoidjaid. Valga valla sädeinimesteni leidsid tee koguni kolm pärandihoidja hõbesõlge.

Pärandihoidja hõbesõlge - rahvakunsti ja kultuuritöö valdkondi väärtustavat auhinda - antakse traditsiooniliselt välja kuues kategoorias: elutöö eest, rahvatantsu, rahvamuusika ja kultuuritöö edendamise eest, lisaks käsitöömeistrile ja noorele rahvakunstnikule.

Tänavu anti elutööpreemiaid välja kaks, nende vääriliseks osutusid Sirje Päss Valga vallast ja Evald Raidma Otepää vallast.
Sirje Päss on aktiivne, hinnatud ja tunnustatud Valga kogukonna liige, keda on jätkunud kõikjale: lastele muusikat õpetama, laulukoore ja korteriühistut juhtima, kiriku renoveerimist eest vedama ja mitmeid eripalgelisi kultuurisündmusi korraldama. Lisaks kõigele sellele on Sirje leidnud aega osaleda Liivimaa noorteorkestris viiulimängijana. Sirje Päss on andnud hindamatu panuse Valga muusikakooli, töötades seal aastatel 1972- 2019 solfedžo- ja viiuliõpetajana. Ta on omandanud Tallinna Riiklikus Konservatooriumis koorijuhtimise eriala ning juhatanud kultuurikeskuse segakoori. 1983. aastal loodi tema algatusel segakoor Rõõm, mille dirigendiks oli ta kuni möödunud aastani. Sirje Päss on Valga linna aukodanik aastast 2015.

Ka kultuuritöö eest anti välja kaks hõbesõlge. Need pälvisid Valga Kultuuri- ja Huvialakeskuse kultuuri- ja haridustöö juht Kaja Sisask ning Tsirguliina rahvamaja juhataja Arne Nõmmik.
Kaja Sisask töötab Valgamaa suurimas kultuurikeskuses alates 2006 aastast kureerides seal näitusetegevust ja huviharidust. Aastaid on Kaja korraldanud maakondlikke sündmusi ja on ka Valga-Valka ühistegemiste töögrupis. Kaja Sisask on möödunud sügisel viiendat korda toimunud Rahvusvahelise Pop/Jazz konkurssfestivali Lauluragin projektijuht ning Muinastulede öö kontserdi algataja Valgas. Lisaks tantsib ta naisrühmas Sõsarad, on aktiivne vabatahtlik klubi Tartu Maraton üritustel ning jõuab palju muudki.

Arne Nõmmik on sündinud Vändras, kuid kohtumine abikaasaga tõi Arne Valgamaale, kus ta esmalt töötas Sooru rahvamaja juhatajana, seejärel Tõlliste valla kultuuri- ja spordinõunikuna ning on jätkuvalt ametis Tsirguliina rahvamaja juhatajana. Lisaks kultuurisündmuste korraldamisele on Arne ka spordientusiast ning viib piirkonnas läbi erinevaid spordisündmusi. Tema korraldada on olnud näiteks maakonna ansamblite päev, Sooru Karsumm, laadad ja mitmed teised maakonna üritused. Arne jõulud mööduvad muheda jõuluvana rollis ja lugematutes pulmades ning sünnipäevadel üle Eesti on ta olnud ametis tseremooniameistrina. Märtsis tähistas Arne Nõmmik oma 70. juubelit, kuid väsimuse märke kultuuripõllu kündmisel pole märgata.

Lootustandva noore rahvakunstniku tiitel läks Merilin Kirbitsale Otepää vallast, Otepääle läks ka tunnustus rahvatantsu valdkonna arendamise eest - pärandihoidja sõle sai Krista Sumberg.
Käsitöömeistri hõbesõle pälvis Mari Mõttus ja rahvamuusika valdkonna eest sai hõbesõle Rene Raidsalu, kes on mõlemad samuti Otepää valla kultuuriedendajad.

Valgamaa Rahvakunsti ja Käsitöö Keskseltsi (VRKK) esimest korda välja antud auliikme tunnustuse pälvis Eha Kotov, kes on VRKK ellukutsuja ja pikaaegne juhatuse liige, Karula Naisseltsi liige ja lisaks tunnustatud käsitöömeister.

Soovime palju õnne ja jätkuvat tegutsemistahet pärandihoidjatele ja rahvakultuuri edendajatele! Suur tänu!