UUDISED JA TEATED

Aita kujundada Valga linna Vabaduse tänava visiooni!

Hea vallaelanik! Valga Vallavalitsus on asunud koguma uusi ideid Vabaduse tänava ruumi ümberkorraldamiseks. Tahame koos teiega, head Valga valla elanikud, leida Vabaduse tänavale visiooni, mis muudaks selle tänava kohaks, kus on põhjust käia, aega veeta, ja kuhu sooviksid ikka jälle tagasi tulla.

Miks on Vabaduse tänav meile nii südamelähedane? Vabaduse tänav on Valga linna peamine äritänav. Tänav tekkis linna peale 1889. aastat, mil Valga ühendati raudteevõrguga, muutudes kesklinna ja uue raudteejaama vaheliseks ühenduslüliks. Enamus tänava hoonetest on ehitatud enne esimest maailmasõda, linna erakordse majandusliku õitsengu ajal. Peamiselt kaupmeeste poolt ehitati järjest uhkemaid hooneid, ehitustegevus Vabaduse tänavas tipnes selliste teostega nagu Müllersoni maja, Säde seltsihoone ja tütarlaste gümnaasiumi hoone. 

Koos hilisema linna arengu aeglustumisega aeglustus ka Vabaduse tänava areng, kuid selle ärifunktsioon säilis. Suur osa tänava uhkest hoonestusest on alles tänaseni ning paljudes hoonetes asuvad ka praegu väiksed poed, teenindusasutused ja kohvikud. Tihe hoonestus ja tänavale avanevad esimesed korrused annavad Vabaduse tänavale suure eelise muutuda taas linna käidavaimaks kohaks ja äriliseks tuiksooneks.

Vabaduse tänava praegune ruumiline lahendus ei toeta paraku ümbritsevate hoonete potentsiaali. Tänava lai sõidutee on küll mugav kiireks läbisõiduks, kuid ei kutsu peatuma ja sealseid ärisid külastama. Napib ka parkimiskohti. Suured kiirused tekitavad tolmu ja müra, mille tõttu inimesed on hakanud vältima jalgsi Vabaduse tänaval käimist. Tänaval puudub ka varju ja rohelust pakkuv haljastus, mis linnakeskkonna meeldivamaks ja tervislikumaks muudaks. Praeguses tänavaruumis on äridel keeruline ennast nähtavaks teha, puudub võimalus püstitada suveterrasse või välilette, samuti on olematu Valga muuseumi võimalus oma ekspositsioone tänavale laiendada. Ka lähiümbruses asuvates koolides käivate laste koolitee on ohtlik ja ebamugav.

Meie eesmärk on eelnevalt kirjeldatud probleeme leevendada ja muuta tänavaruum atraktiivsemaks ja mugavamaks kõigile liiklejatele. Usutavasti muutuvad seejärel paljude linlaste jalgsi liikumise harjumused, sest enam poleks põhjust seda tänavat vältida, avastatakse taas põnevad fassaadid ja nende taga ootavad teenused. Kaasaegne ja hubane avalik ruum, kus inimesed meeleldi aega veedavad, toetaks ka tänaval asuvate äride ja asutuste püsimajäämist.

Vabaduse tänava uut visiooni otsime URBACT võrgustiku projekti Space4People abil. URBACT võrgustik võimaldab meil saada teadmisi ja kogemusi Euroopa linnadelt, kus sarnaseid linnaruumilisi muutusi on juba mõnda aega ellu viidud. Konkreetne „Space4People" projekt on Saksamaa Bielefeldi linna juhtimisel ellu kutsutud eesmärgiga luua strateegia linnade avaliku ruumi kvaliteedi tõstmiseks ja kasutajakogemuse parendamiseks, mis meie eesmärgile hästi sobib. Projektis osaleb üheksa omavalitsust erinevatest Euroopa piirkondadest:  Bielefeld (Saksamaa), Serres (Kreeka), Panevėžys (Leedu), Arad (Rumeenia), Guía de Isora (Hispaania), Turu (Soome), Saint-Germain-en-Laye (Prantsusmaa), Badalona (Hispaania), Nazaré (Portugal) ning meie.

Valga Vallavalitsuses on loodud meeskond projekti "Space4People" juhtimiseks, kuhu kuuluvad vallaarhitekt Jiri Tintera, planeeringute juhtivspetsialist Lenna Hingla ning välisprojektide juhtivspetsialist Lea Vutt. Lisaks sellele on kokku kutsutus projekti kohalik töörühm, kuhu kuuluvad erinevate huvigruppide esindajad.

Et Vabaduse tänav oleks tulevikus kasutajasõbralik, soovime me muutusi ellu viia koos teiega, head elanikud, ja teie – tänava kasutajate – ootuste ning vajaduste järgi. Käesolev vallalehe vahel leiate küsimustiku, mille abil uurime, kuidas praegune tänav toimib teie vaatenurgast. Mis on säilitamist väärt ja mida tuleb parandada? Täidetud lehe on võimalik tuua hiljemalt 30. maiks vallamaja, Valga Keskraamatukogu või Valga Priimetsa Kooli postkasti. Samuti saab lehe ära anda Valga valla teeninduskeskustesse ja keskuste raamatukogudesse.

Küsimustik ja interaktiivne kaardirakendus koos juhistega on leitav projekti kodulehel: https://urbact-space4people-valga-valgavv.hub.arcgis.com/pages/mtted-uuest-vabaduse-tnavast
 
Loome koos Vabaduse tänavale uue tulevikuvisiooni!