UUDISED JA TEATED

Kolme Balti piirilinna noorte ringreis hõlmab ka Valgat

Täna saab alguse Balti piirilinnade noorte nädalane ringreis, milles osaleb 24 Valga (Eesti), Daugavapilsi (Läti) ja Šalčininkai (Leedu) kooliõpilast ning tudengit, kel on võimalus külastada üksteise linnu ja arutada selle üle, millised on piirilinnades elamise väljakutsed, võimalused ning tulevikusuundumused.

Kuna neid kolme linna iseloomustab mitmekultuuriline ja-keelne kogukond, suhteline kaugus pealinnast ning teistest kultuuri- ja ärikeskustest, samuti sarnased sotsiaalsed väljakutsed, on projekti eesmärk süvendada linnadevahelist dialoogi ja koostööd.

Igas linnas toimuvad noorte arutelud ja töötoad, mida viivad läbi nii kohalikud kui ka rahvusvahelised eksperdid. Valgas keskendutakse näiteks noorte kaasamisele linnaruumi planeerimisse, Šalčininkais aga kultuuri- ja ajaloopärandile.

Valga programmi erikülaliseks on 28. oktoobril kl 17 Valgas gümnaasiumis esinev Helsingi noorte volikogu esimees Jim Koskinen (18), kes räägib sellest, kuidas noored saavad volikogu kaudu oma hääle kuuldavale tuua, noorte vaimse tervise probleemidest ja sellest, mida Helsingi noorte volikogu on probleemi tõstatamiseks seni ära teinud. Samuti sellest, kuidas kaasati Soomes noori EL eesistumise temaatika väljatöötamisse (Soome on hetkel EL eesistujamaa). Kõik huvilised on oodatud Jimi kuulama!

Lisaks astub 29. oktoobril üles populaarne Eesti-Hispaania kunstnikepaar Varvara/Mar, kes aitab noortel linnaruumi virtuaalvõrgustiku (wifi) kaardistamise kaudu jõuda kunsti juurde. Arhitektuurikooli abil aga koostavad noored Valga linna kaardi, sh. kohad ja rajatised, mis on kõige olulisemad just kohalike noorte jaoks.

Ringreisi lõpuüritus toimub 30. oktoobril Riias, mil noored aruteludes ja töötubades õpitu miniprojektidena kokku võtavad ja oma tulevikunägemuse esitavad.

Piirilinnade noorte ringreisi on organiseerinud EL kultuuriinstituutide võrgustik EUNIC, kuhu kuulub ka Eesti Instituut, ning see tõukub kolmest põhimõttest – integratsioon, sotsiaalne kaasatus ja Euroopa kultuuripärand. Projekti rahastavad Eesti, Läti ja Leedu kultuuriklastrid ja Euroopa Komisjon.

Valga programmi partneriteks on Valga vallavalitsus ja Valga Avatud Noortekeskus.

Lisainfo: Kaidi Tingas, Eesti Instituut, projekti Eesti-poolne koordinaator. Tel: 56698828