UUDISED JA TEATED

Vallavanem Margus Lepiku Eesti Vabariigi 102. aastapäevale pühendatud sõnavõtt

Valga vallavanem Margus Lepiku sõnavõtt 21. veebruaril Valga Kultuuri- ja Huvialakeskuses toimunud Eesti Vabariigi 102. aastapäevale pühendatud kontsert-aktusel:

Head külalised!

Hiljuti möödus 100 aastat Tartu rahulepingu sõlmimisest, millega määrati muuhulgas ka Valga saatus järgmisteks aastakümneteks. Kuna Eesti ja Läti ei suutnud kokkuleppele jõuda, kellele senine Walk peaks kuuluma, otsustati linn vahetalitajaid kasutades kahe riigi vahel pooleks jagada. See otsus määras Valga arengu ja näo kogu järgnevaks sajandiks kuni tänase päevani.

Pisut rohkem kui kaks aastat tagasi tehti teine suur haldusterritoriaalne otsus – liita Valga linn nelja maaomavalitsusega ja moodustada üks suur vald. Selle otsuse mõjusid saame näha ja hinnata järgnevate aastakümnete vältel.

Tartu rahu 100 aastapäevaga sai läbi kolm aastat kestnud Eesti Vabariigi 100 sünnipäeva tähistamine. Valga täitis selles olulist rolli korraldades mitmeid suurüritusi, kuid olulised sündmused pole Valga valla jaoks sellega lõppenud. Jaanuaris oli meil au võõrustada Eesti muuseumide aastaauhindade galat, alates maikuust tutvustame Valgat Veneetsia arhitektuuribiennaalil, ees ootab Valga maakonna 100 aasta juubel ning spordisõpradel on põhjust meenutada 100 aasta tagust esimest olümpiavõitu valgalase Alfred Neulandi poolt.

Tahan rääkida koostööst. Koostööst nii omavahel meie vallas kui ka väljapoole. Oleme edukad kui hoiame kokku - Valga vallas, Valgamaal, kogu Eestis ja kaugemal. 102. aastane riik on noor riik, mis vaevleb veel mitmetes kasvuvaludes. Kaheaastane vald on aga alles lapsekingades – oma nägu ja oma tee tuleb veel leida. Seda saab teha siis, kui me soovime ja suudame kokku leppida põhilistes asjades. Valga vald on mitmekesine ja kirju – täis erinevaid paikkondi, huvigruppe, kultuure, rahvusi, keeli, inimesi. See kõik on suur rikkus, aga ka suurte vastuolude allikas, kui ühisosa ei suudeta leida ning koostööd ei teki. Nagu ütleb kõnekäänd, siis tuleb valida, kas ehitame müüre või ehitame sildu.

Meil on toredad kogukonnad, kes hoiavad ja arendavad elu valla eri piirkondades. Korraldades erinevaid üritusi, leides vahendeid projektidest ja kaasates kodukandi inimesi hoitakse iga paiga eripära ja identiteeti. Tõelist ühtekuuluvustunnet tundsime sellesuvisel suurel tantsu ja laulupeol, kus olime ühtsed nii oma valla, Valgamaa kui kogu Eestiga. Aina tihedamaks muutub omavalitsuste ja piirkondade ülene koostöö. Kogu Lõuna-Eesti toetas Tartut  Euroopa kultuuripealinnaks pürgimisel – olime edukad ning kanname ühiselt ka võidetud tiitlit.

Möödunud aastal pööras oma pilgu siia ka riik, korraldades Kagu-Eestis ametnike välitööd, millest kerkis mitu uut ja olulist algatust. Muuhulgas said välitöödest alguse kaugtöövõrgustiku rajamine ning uus teede rahastamise mudel, et vähendada kruusateede osakaalu. Riik valmistub pakkuma eluasemetoetust siia tööle asuvatele spetsialistidele ning viib meie vallas läbi elamumajanduse näidisprojekti. Ning eile saavutasime Tallinnas riigiga kokkuleppe, et Valga vald on lähiaastatel pilootalaks uue pakiautomaatide võrgustiku katsetamisel.

Ka tänased Eesti-Läti ja ValgaValka suhted on õnneks hoopis teisel tasemel kui sajand tagasi, mil piiriküsimus suurt tüli tekitas. Ühisprojektid ja tegevused kogu piiriala arendamisel võiksid olla eeskujuks kogu Euroopas. Isegi tuntust toonud aktsiisisõda pigem elavdas kui takistas elu piirialal. Tunneme ju rõõmu iga külalise üle, kes meid heade kavatsustega külastab. Avatus ja koostöövalmidus on viinud meid ka rahvusvaheliselt tuntuks ja hinnatud koostööpartneriks. Pakkumisi erinevateks koostööprojektides osalmiseks on rohkem kui suudame vastu võtta.

Tänasel üritusel anname välja valla kõrgeimad autasud  - Valga valla aastaringid. Auhinnad antakse välja inimestele ja organisatsioonidele kes on viimase aasta jooksul saavutanud midagi tähelepanuväärset. Need on inimesed, kes aitavad mõista minevikku ja need, kes loovad tulevikku. Inimesed, kes oma tegevusega rikastavad meie valda, ühendavad selle inimesi ning loovad Valga valla eripära ja identiteeti.

Helilooja ja dirigent Rasmus Puur pidas EV100 juubeli tähistamise lõpetanud tänuüritusel „Rahuga edasi!" kõne, milles lausus järgmised sõnad:

"Aga huvitav, millisena 100 aasta pärast mäletatakse aastat 2020? Kas ja mida siis üldse pühitsetakse? See, kas tulevased Krossid, Pansod, Otsad tulevad, me ei tea, aga ehk nad ei jäta tulemata. Aga millised algatused, teod, mõtted, sihid rahva ja riigina on need, mida koos Tartu rahu 100. aastapäevaga pühitseda? Kas see on tõesti apteegi- ja pensionireform või on see hulk umbusaldamisi või on see rõõm majanduskasvust või alkoholiaktsiisi alandamisest teenitud lisatulust või on see paarkümmend kilomeetrit neljarealist maanteed või kaheksa kilomeetrit raudteed või on see mõni ettevõte või teadmine, et kellelgi oli jälle õigus? Ma kardan, et see ei ole nii. Ma loodan, et see ei ole nii, sest sellisel juhul ei oleks meid maailmakaardile vaja."

Mida mäletatakse 100 aasta pärast tänasest Valga vallast? Võib-olla seda, et peale saja-aastast eraldatust ehitatakse Valga ja Valka linnaruum tänavu taas üheks. Samuti ehk mõnd uut innovaatilist algatust, mis kujundab tuleviku näo. Ma loodan väga, et ka mõnda tublit inimest siitsamast meie hulgast. Ja koostööd, mida me tegime ja kõiki ilusaid vilju, mida see kandis.

Rahuga edasi!

Head Eesti Vabariigi aastapäeva! Elagu Eesti!