UUDISED JA TEATED

Pidulik võidupüha tseremoonia toimus Lüllemäel

Võidupüha tähistamise ja võidutule jagamise tseremoonia toimus Lüllemäel Vabadussõja mälestusmärgi juures.

Sündmuse pidulikuma osa avas Kaitseliidu Valgamaa maleva malevapealik Kaido Lusik ning kõlas Eesti Hümn. Seejärel sai sõna Valga vallavanem Ester Karuse, kes tänas malevapealikku ja Kaitseliitu võidutule toomise eest ning soovis Valga valla rahvale ja Lüllemäe elanikele ilusat võidupüha.

„Valgamaa on võidupüha tähistamise kohana eriti tähtis, kuna siin toimusid Vabadussõja murrangulised lahinguid, mis tõid Eestile kõige olulisema võidu." Vallavanem rõhutas, et on tähtis, et Vabadussõjas saavutatud võit ei ununeks, nagu ka need kangelased, kes jätsid võidu nimel oma elu.

Ester Karuse sõnas, et kuigi sel aastal tähistatakse võidupüha tagasihoidlikumalt, on see ometigi pidu meis enestes. „Võime öelda, et oleme saavutanud võidu ka ühe nähtamatu vaenlase, salakavala viiruse üle. Oleme pidanud sellega igapäevast võitlust ja tunneme siiani selle tagajärgi. Seepärast peame olema edaspidigi valvel, aga on tunda, et väljusime sellest kriisist tugevamana."

Karuse soovis kõigile head võidupüha, ilusat jaanipäeva ning kaunist ja sooja suve. „Tundkem võidupühal ja jaanilaupäeval rõõmu üksteisega koos olemisest. Süütame väikese jaanitule oma pereringis, oleme rõõmsad koos külarahvaga, heade tuttavate ja sõprade ringis, koos lähedastega."

Major Meelis Kivi rääkis võidupüha traditsioonist ning peale Valgamaa Omavalitsuste Liidu juhi Agu Kabritsa tervitust saabus mälestusmärgi juurde Vabariigi Presidendi poolt läkitatud võidutuli.

Peale võidutule süütamist Vabadussõja mälestusmärgi juures viisid Valgamaa omavalitsuste esindajad, spordiliidu esindajad ja Kaitseliidu allüksuste esindajad tule valdades kokkulepitud kohtadesse paigutatud tuleurnidesse ja olümpiapäeva tähistamiseks Valka A. Neulandi ausamba juurde. Lüllemäelt toodi võidutuli ka Valga Vabadussõja ausamba juurde, kust soovijail oli võimalik osake sellest kaasa võtta koduse jaanitule süütamiseks.

Võidupüha hommikul asetati pärjad ja kimbud J.Kuperjanovi tänavale Vabadussõja ausamba ja Paju lahingu mälestusmärgi jalamile ning Metsa tänava kalmistule Vabadussõja mälestusmärgi ja Valga Jaani Kiriku Põhja Poegade mälestustahvli juurde.

Tänavu valiti tuletoojateks igast maakonnast parim noorkotkas ja kotkajuht. Valgamaalasteni tõid võidutule Kaitseliidu noortejuht Siim Vahtra ning noorkotkas Artur Köller. Võidutuli sündis täna, 23. juunil kell 11.00 kui Kadriorus presidendi lossi ees ühendati Toris Eesti Sõjameeste Mälestuskirikus süüdatud mälestustuli ning noorkotkaste poolt Toompeal süüdatud muinastuli. Võidutule toomist eskortis Carma Motoklubi.

Võidupühaga tähistatakse Eesti võitu Võnnu lahingus Landesveeri üle 23. juunil 1919 ja see on ka «eestlaste kõigi aegade võitude ja võitluste mälestuspäev, meenutamaks Lembitu päevil alanud lakkamatut võitlust eesti rahva olemasolu ja poliitilise vabaduse eest.» (Eesti Vabariigi valitsuse otsusest 1934).