UUDISED JA TEATED

Eile avati Valga linnas näitus „Tähelepanu! 1991! Start!“

Kaheksa Eesti muuseumi ühisnäitus "Tähelepanu! 1991! Start!" keskendub Eesti Vabariigi taasiseseisvumise 30. aastapäevale. Näitusega meenutame pööraseid 90ndaid, uurime, millised teemad on läbi kolme aastakümne aktuaalsed olnud ning saame teada, kas eestimaalaste tollased unistused täitusid.
 
Kuidas tajusid muutusi Eesti erinevate paikade inimesed? Uued poliitilised ja majandusolud nõudsid kohanemist. Paljudes piirkondades tööd andnud üleliidulised ettevõtted lõpetasid tegevuse, samas kadusid ka piiritsoonid ning avati suletud linnad. Inimeste ootused, unistused, aga ka hirmud olid seotud tol hetkel suure tundmatuga – iseseisvuse taastanud Eesti Vabariigiga. Ei teatud veel, kas ja kui siis milliseid raskusi tuli uues ja uuenevas ühiskonnas hakkamasaamiseks ületada. Teisalt oli ka suurte lootuste aeg. Igaühel oli ju oma unistuste Eesti Vabariik ehk kõik ootasid iseseisvusest oma ideaalriigi sündi.
 
Näituse üks kuraatoritest Marju Rebane selgitab, et sportlik pealkiri näitusele on tulnud sellest, et Eesti Vabariigi taasloomisel 1991. aastal läks näitlikult tohutuks sprindiks, äkitselt oli meie rahvas justkui paisu tagant vabaks saanud. „Tundus justkui kõik teed oleksid valla, samas aga konkreetset rada kui sellist ette antud ei olnud. Näitusel ei keskendu meie meeskond mitte ainult 30 aasta tagustele augustikuu sündmustele, mis on ilmselt kõigil meeles, vaid rõhk on kogukondlikul tasandil, vaadates Tallinnast kaugemale."
 
Merekonteinerisse paigutatud näitus sisaldab ka Valgamaa inimeste panust. Valga intervjuud on andnud: Sirly Solo, Andrus Murumaa, Jaanika Põder, Uno Heinla, Helju Hõbe ja Ene Kaas.
 
Näitus on tasuta ning ootab külastajaid ajavahemikus 10.-24.06 iga päev kell 12-20.