UUDISED JA TEATED

Võidutuli jõudis Valga valda

 

Võidutuli jõudis Tõrva kaudu Valga valda kell 14.40 Kuperjanovi tänavale, Valga Vabadussõja ausamba juurde, kuhu olid kogunenud Kaitseliidu, Lõunapiiri Ohvitseride Kogu, Memento, vallavalitsuse ja volikogu esindajad, kes asetasid tseremoonia käigus ausamba jalamile pärjad võidupüha tähistamiseks. Valla rahval oli võimalik kaasa võtta võidutuli koduse jaanitule süütamiseks.

Vallavanem Monika Rogenbaum ütles oma tervituskõnes, et Võidupüha on sümboliseerinud rahva ennenägematut ühtsust ja erakordset vastupanutahet, aga ka võidujoovastust. Ta meenutas ka president Toomas Hendrik Ilvese seitse aastat tagasi Valgas võidupüha paraadil öeldud sõnu, et  meie esiisade ja -emade sajanditagust vaprust märkiv Võidupüha on kaugelt sisukam kui pelk Jaaniõhtu sissejuhatus, see on eelkõige järelemõtlemise hetk.

Vallavanem tunnistas, et kuigi täna on üksmeelest on meil sageli puudu nii vallas kui ka kogu Eestis, ei unune need kangelased, kes jätsid võidu nimel oma elu. „ Ilma selliste ennastsalgavate meesteta ei oleks Eesti saavutanud oma ajaloo ühte kuulsusrikkamat võitu. Hädaohu korral astuvad ka tänased põlvkonnad samuti Eesti kaitseks välja ja on oma esiisade väärilised – kui seda tõesti peaks vaja minema".

Major Meelis Kivi tegi päevakohase sõnavõtu, meenutades võidupüha tähistamise traditsiooni algust ja selle katkemist, ning rõhutas samuti üksmeele tähtsust Võnnu lahingu võidu puhul.

Võidutule teekond Valga vallas jätkus Lüllemäe Vabadussõja mälestusmärgi juures kell 15.20 koos piduliku tseremooniaga.

Võidupühaga tähistatakse Eesti võitu Võnnu lahingus Landesveeri üle 23. juunil 1919 ja see on ka eestlaste kõigi aegade võitude ja võitluste mälestuspäev, meenutamaks Lembitu päevil alanud lakkamatut võitlust eesti rahva olemasolu ja poliitilise vabaduse eest.