UUDISED JA TEATED

Valga muuseumis avatakse näitus „Miranda – mustlaste holokaust“

Valga Muuseumis avatakse 2. oktoobril kell 16:00 näitus „Miranda – mustlaste holokaust" ja esitletakse Annika Haasi raamatut „Meie, mustlased".

Oktoobris tutvustatakse Valga Muuseumis mustlaste ajalugu ja tänapäeva olukorda Eestis. Esiteks avatakse näitus „Miranda – mustlaste holokaust". Näitus kõneleb mustlastüdrukust Mirandast – tema rõõmsast lapsepõlvest Tšehhoslovakkia väikelinnas, karmist vangistusest Teise maailmasõja aegses Natsi-Saksamaa koonduslaagris ning holokaustis ellujäämisest. Miranda lugu on meeldetuletus unustusse jäänud romade saatusest Teises maailmasõjas. Nimelt hukkus holokaustis neljandik kuni pool Euroopa romadest. Näituse autor, Veijo Baltzar on Soomes tuntud kultuuritegelane, kes käsitleb oma kirjandusteostes roma kultuuri ja selle suhet kultuuridega, mille keskel romad elavad. Baltzar viljeleb ka kujutavat kunsti ning on välja arendanud isesuguse mitmekultuurilisusest lähtuva haridusfilosoofia.

Kõnealune on Baltzari sõnul esimene roma holokausti käsitlev näitus maailmas, mille autoriks on roma. Näitus ei keskendu ohvrite kannatustele, vaid peegeldab ühiskonna otsuseid ja tegusid, mis viisid romad gaasikambritesse. Baltzari eesmärk on panna igaüht, kuid ennekõike ühiskonna liidreid ja otsustajad mõtlema küsimuse üle, kuidas Teise maailmasõja ajal romadega juhtunu juhtuda sai.

Tegemist on Soome Rahvusvahelise Loovkultuuri Keskuse DROM rändnäitusega, mida näidatakse 18 Euroopa riigis. Projekti toetab Euroopa Liidu programm "Kodanike Euroopa". Näitus jääb avatuks kuni 3. novembrini.

Koos näituse avamisega esitletakse Valga Muuseumis raamatut "Meie, mustlased", mille autoriks on Annika Haas.

Annika Haasi tööd on Valga muuseumikülastajale tuttavad – nimelt 2013. aastal avati siin tema näitus „Meie, mustlased" koostöös etnoloogiamagistrant Reena Purretiga. Projekti raames intervjueeriti ja jäädvustati ka paljude Valga mustlaste eluolu. 2015. aastal tekkis Annika Haasil idee, kuidas varjatud ja põneva kogukonna igapäevaseid tegemisi veelgi paremini tutvustada. Eestis on mustlastega tegeletud peamiselt teadusliku uurimise tasandil, kuid elulähedasemal viisil kogutud kõnekat materjali on nende kohta vähe. Fotograaf jagas Overall Eesti abiga mustlaslastele üle Eesti välja pisikesed pildimasinad ning kahe aasta jooksul jäädvustasid nad kõike seda, millest nende elu koosneb ja mis on neile tähtis. Fotoprojektis osalesid kogukonna noorema põlvkonna esindajad Valgast, Tartust, Varstust, Maardust, Kohilast, Tapalt, Kallastelt ja Paldiskist. Näitusega samanimeline raamat "Meie, mustlased" avab ukse paralleelmaailma kunstniku kui kõrvaltvaataja perspektiivist ja sisekaemusena roma laste silmade kaudu, lõhkudes stereotüüpe ja ärgitades barjääride murdmiseks omavahelist suhtlust.

Raamatu sünnile on kaasa aidanud järgnevad inimesed ja organisatsioonid:

Haridus- ja teadusministeerium, Overall Eesti/Canon, Integratsiooni Sihtasutus, Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse ja EV100 ühine kunstiprogramm „Rändajad ja kohanejad", Kultuurkapital, Olympic Casino Eesti AS, Silberauto AS, OÜ Telliskivi Maja, OÜ Fotobrigaad, AS Saint-Gobain Ehitustooted, Juhan Kuusi Dokfoto Keskus, Okupatsioonide Muuseum, kõik head Hooandjad ja raamatu projektijuht Külli Lupkin.

Täpsem info:
Pikne Kama
Mob: +372 53030661
E-Post: pikne@valgamuuseum.ee