26.aprillil viiakse Valgas läbi valjuhääldioperatsioon

Seoses 2. mail algava suurõppusega Siil on Eesti teedel ja asulates näha tavapärasest suuremat hulka kaitseväe tehnikat, mis võib tähelepanematuse korral suurendada liiklejate, sh jala ja ratastel liikuvate laste, sattumist ohtlikesse olukordadesse. „Et tagada õppuse aegne elanike tähelepanelikkus ja turvalisus ning samas harjutada läbi alternatiivkanalitega info levitamist plaanib kaitsevägi 26. aprillil edastada valitud asulates valjuhääldimasinate  abil õppusega Siil seotud teadet," selgitas kaitseväe peastaabi strateegilise kommunikatsiooni osakonna leitnant Taavi Karotamm neljapäeval toimuvat.

Täpne valjuhääldisõnum ei ole veel kooskõlastatud, aga sõnum saab kandma teavet õppuse peatse lähenemise kohta ning soovitust olla liikluses tähelepanelik. Näiteks üks võimalikest variantidest on: „Tähelepanu, tähelepanu, tähelepanu! Kaitseväe ametlik teadaanne. Nädala aja pärast algab suurõppus Siil. Kaitsevägi palub olla õppuse ajal liikluses eriti tähelepanelik. Kordan."  

Info edastamine on piiratud ajaga kell 9.00-19.00 ja üksustele on antud suunis tagada heli edastamisel kohalike heaolu, st inimeste vahetusläheduses vähendada helitugevust. Samuti on antud korraldus vältida pikemaajalist haiglate, koolide ja lasteaedade lähedal paiknemist (lubatud vaid möödasõit) ning lapsevankrite lähedal keerata heli minimaalseks. Heli edastamist alustatakse asulasse sisenemisel, asulat läbitakse kahel korral ja heli edastamine lõpetatakse asulast väljumisel. Sõnumit edastatakse pidevate kordustega, st lõppemise järel algab sõnum uuesti.

Operatsioon plaanitakse viia läbi järgnevates asulates: Tallinn, Tapa, Rakvere, Kunda, Jõhvi, Sillamäe, Narva, Paide, Türi, Tartu, Võru, Valga, Tõrva, Viljandi, Saue, Pärnu, Kuressaare, Haapsalu, Kärdla, Paldiski, Keila.

Tegevuse koordinaator on Taavi Karotamm ja tema kontaktid on leitavad kirja lõpust. Kaitsevägi loodab kõigi osapoolte mõistvale suhtumisele.

Taavi Karotamm
leitnant
kaitseväe peastaap
+372 717 1934
+372 5688 2720
taavi.karotamm@mil.ee