Ajalooline vedur on saanud värskema välimuse

Äsja lõppesid Valgas, Jaama tänaval paikneva auruvedur-mälestusmärgi rekonstrueerimistööd, mis annavad väärikale raudruunale tunduvalt erksama välimuse.
 
Käesoleva aasta eelarvesse oli mälestusmärgi korrastamiseks planeeritud 8 000 eurot. Tänavu juulis väljakuulutatud hanke tulemusena ilmnes aga, et plaanitud summa ei kata kaugeltki kõiki vajalikke kulutusi ning vallavalitsus eraldas septembris reservfondist täiendavad 5 380 eurot, et kõige olulisemad tööd saaksid siiski tehtud.
 
Seekordse mahuka remondiga said üle käidud veduri suitsukamber, suitsukorsten, prožektor, katla korpus puhastati roostest ja värviti. Veduri katlaosa korpus tervikuna sai uued plekid ning vedur ise uue vilekorstna. Erinevaid korrastus- ja puhastustöid tehti veelgi, ja tulemust võime nüüd Jaama tänaval liikudes ise näha. Kokku läks nähaolev maksma üle 13 000 euro ja teostajaks oli hanke võitnud ettevõte Status Pluss Ehitus OÜ.
 
Teha oleks mälestusmärgi juures veelgi. Asevallavanem Enno Kase sõnul on lõppenud tööd lihtsalt järjekordne etapp auruveduri korrastamise protsessis. "Loodetavasti saab juba järgmisel eelarveaastal kabiini rooste-eemaldus- ja värvimistöödega, samuti selle katuse korrastamisega veduri välist ilmet veelgi parendada". Kase sõnul on positiivne, et tender (kütuse- ja veemahuti) on suhteliselt heas korras ning väga suuri plekitöid veduri nimetatud osa ei vaja.
 
Valga raudteejaama lähedale paigaldati auruvedur 1998. aastal, tähistamaks Pihkva-Valga-Riia rongiühenduse 110. aastapäeva.
 
Vedur SU 251-98 on ehitatud 1949. aastal Sormovo laevatehases.