Valga Priimetsa Kooli hoone juurdeehitise rajamine sai Muinsuskaitseameti tunnustuse

Fotol: Muinsuskaitse aastapreemia üleandmine. Vasakult: Priit Pruul perega firmast Rennes OÜ, Muinsuskaitseameti peadirektor Siim Raie, vallavanem Monika Rogenbaum, Valga Priimetsa Kooli direktor Yulia Kopõtnik, vallaarhitekt Jiri Tintera (tütrega) ning arhitektid Rita Laudere (tütrega), Valdis Linde ja Karlis Lauders firmast SIA Lauder Architects/Muinsuskaitseamet.

 

Valga Priimetsa Kooli hoone juurdeehitise rajamine nimetati neljapäeva õhtul toimunud virtuaalsel tänusündmusel Muinsuskaitseameti aastapreemia laureaadiks kategoorias „Uus ajaloolises keskkonnas". Auhinnatseremoonia ülekanne läks eetrisse MOMU Mootorispordi Muuseumist.

Valgalased on Vabaduse tänaval liikudes saanud vastset väärika preemia omanikku imetleda juba mõnda aega. Tänuväärse töö ja pühendumuse tulemusena on vanad majad Valga südalinnas - ajaloolise Marta Pärna tütarlaste gümnaasiumi ja aastaid kasutuseta seisnud maksuameti hoone - saanud nüüdisaegse juurdeehitise ning võetud kasutusele Valga Priimetsa Koolina. Koolikompleksi vanim osa on Eesti juugendarhitektuuri üks silmapaistvaimaid näiteid. Hoone ehitati haiglaks, kuid üsna peatselt sai sellest tütarlaste gümnaasium. Keskmine, funktsionalistlikus stiilis hoone seisis kolmkümmend aastat tühjana. Juurdeehitisega taastati hoonestus Vabaduse ja Kungla tänava nurgal, kus see oli kolmkümmend aastat tagasi hävinud. Koolimaja uus tiib markeerib vana hoonestusjoont, rikastab linnaruumi ja ilmestab ajaloolist tänavat otse kesklinnas, andes sellele uue elu.

Valga vallavalitsuse mõtted ja soovid hoone rekonstrueerimiseks panid paberile Riia noored arhitektid, kellel õnnestus hästi siduda koolikompleksi eri osad omanäoliseks tervikuks. Arhitektid on seadnud vana ja uue dialoogi nii mahtude paigutuse ja uue kasutajamugavuse pakkumise kui ka ajaloolisesse keskkonda sobivate fassaadimaterjalide abil.

„On tähelepanuväärne, et kohalik omavalitsus seisab Valga kesklinna kasutuseta hoonete kasutuselevõtu ja ajaloolisesse keskkonda uute väärtuste loomise eest. Kogu protsess iseloomustab omavalitsuse püüdlust taaselustada Valga muinsuskaitseala ja taastada linnasüdamele iseloomulik tihedam hoonestus," rõhutati hoonekompleksi tutvustades. Tunnustus anti üle Valga Vallavalitsusele, projekteerijale SIA Lauder Architects ja ehitajale Rennes OÜ.

Valga valla arhitekt Jiri Tintera tõdes, et Priimetsa kooli uus hoone Vabaduse tänaval on lähiaastate jooksul juba kolmas objekt, mille eest Valga omavalitsus saanud Muinsuskaitseameti tunnustuse. „Eelmisel aastal saime auhinna Lõvipeadega maja restaureerimise eest ja kaks aastat varem Kreisihoone katuse ja fassaadide taastamise eest," märkis Tintera. „Nii järjepidev tunnustamine näitab, et Valga teeb ehituspärandi kaitses juba pikema aja jooksul tähelepanuväärset tööd. Valga kesklinn on täis väärtuslike hooneid. Kesklinn on linna visiitkaart. Väärtuslikke hooneid omandades, uut funktsiooni ning rahastust otsides ja hooneid restaureerides muudame samm sammult kesklinna ilusamaks ja elavamaks". Ent tööd, mis veel ees ootamas, on vallaarhitekti sõnul veel palju. „Varsti saab valmis Ramsi vesiveski konserveerimine, järgmisel aastal restaureerime Klassmanni (kollane maja – J.T.) maja Jaani kiriku ees, valmistame ette noortekeskuse hoone restaureerimise ja jätkame muusikakooli restaureerimistöödeks rahastuse otsimist". Tintera lisas looturikkalt, et kui nimetatud tööd õnnestuvad, ei pruugi selleaastane muinsuskaitseauhind olla viimane, mis Valka jõuab.

Vallavanem Monika Rogenbaum sõnas hoone kaasajastamise teekonnale tagasi vaadates, et Priimetsa koolihoone toomine Valga kesklinna ja selleks ajaloolise Marta Pärna tütarlaste gümnaasiumi restaureerimine on olnud aastatepikkune protsess, mis on eeldanud selget visiooni, vana ja uue oskuslikku sobitamist, samuti paljude osapoolte kokkulepet. "Tunnustan ja tänan selle teekonna ning saavutatu eest Valga viimast linnapead Kalev Härki, Valga Vallavalitsuse ehitus- ja planeerimisteenistust ning vallaarhitekt Jiri Tinterat, Muisuskaitseametit, Valga Priimetsa kooliperet ning teisi, kelleta toimunu poleks osutunud võimalikuks".

Valga Priimetsa Kooli hoone juurdeehitise rajamine valiti laureaadiks kolme nominendi seast. Konkureerivateks ehitisteks olid Kostivere mõisa küüni restaureerimine ja Kuressaare päevakeskuse juurdeehitise rajamine.