Valga vald tänab ja tunnustab kauni kodu loojaid

Tänavune vabariiklik kodukaunistamise konkurss on lõppenud ning selgunud «Eesti kaunis kodu 2021» need kolm laureaati Valgamaalt, kes pälvivad presidendilt vabariikliku tunnustuse. Need on Aasa Põdra talukoht Valga vallas, Rain-Mati Pesori ja Ibodat Skvortsova kodu Otepää vallas ja Anne Tontsi kodu Tõrva linnas.

Valga valla tänavuse kauni kodu tunnustuse saanud Aasa Põder võttis oktoobri algul oma kodutalus vastu ka Valga vallavanema õnnitlused ja tänusõnad ning kohtumisel räägiti pikemalt Põdra talu ajaloost, talupojakultuurist algusaastail ja selle säilimisest tänasel päeval.

Valga vallavanem Monika Rogenbaum koos kauni kodu konkursikomisjoni liikme Pille Zimmeriga andsid Aasa Põdrale üle tunnustuskirja "Valga valla kaunis kodu 2021". 

Monika Rogenbaum ütles, et nii Põdra talu kui selle imeline perenaine Aasa on oma eheduses ja ilus muljetavaldavad. „Kogu perfektselt korras hoonetekompleks on koos mitmekülgse ilu- ja tarbeaiaga moodustavad toimiva terviku, mille krooniks on maaliline vaade kodujärvele. Kõikjal on näha läbimõeldud lahendusi ning südamega tehtud tööd" võttis Rogenbaum külaskäigu kokku ning avaldas Aasale tänu südamliku vastuvõtu ja oma kodutalu tutvustamise eest.

Igal aastal annab MTÜ Eesti Kodukaunistamise Ühendus välja ka fotoalbumi "Eesti kaunis kodu". Tänavusest albumist saab Põdra talu ja selle perenaise kohta lugeda järgmist:

„Suur, pika ajalooga talu asub Kuritse järve kaldal põlispuude embuses. Majapidamise asukoha valikul ütles kunagi oma sõna sekka ka mõisnik Berg. Toonaste otsustajate aegadeülese tarkuse eest ollakse siinmail tänulik ka rohkem kui sajand hiljem.

Üle järve avanevad kauged vaated, reljeefne maastik, metsasaludega raamitud põllu- ning heinamaad. Talu oluline sümbol on maanteelt peaukseni viiv perenaise tee, mida kevadeti palistavad õitesse uppuvad kirsi- ja ploomipuud. Kunagi tulid seda teed mööda külalised jalgratastel, kaasas ümmargused tordikarbid.

Perenaine Aasa Põder hindab vana ja annab võimaluse ka uuele. Siin on taluaia lillepeenraid ning vanu sireleid oskuslikult kõrvutatud tarbeaiaga ning keset seda rikkust ilutseb moodne inglise stiilis peenar, milles jätkub värvikat õiteilu varakevadest hilissügiseni." 

Hiiumaalt pärit, enam kui 50 aastat Valgas lastearsti ametit pidanud ja hiljaaegu kaheksandasse aastakümnesse sisenenud Aasa Põder peab nüüd oma missiooniks abikaasa vanavanemate loodud talu väärtuste alahoidmist. „Eestimaa on väga ilus ja kui palju kauneid kodusid siin on! Aga selle koha väärtus on, et siia on iga põlvkond jätnud oma jälje, mis on ka täna nähtav".

Kui abikaasa kõrvalt kadus, tuli otsustada, kuidas edasi. „Kuna see on abikaasa vanemate talu, millel väga keeruline lugu, on see kõigile pereliikmetele meeletult kallis. Tundsin kohustust pärast abikaasa surma talu edasi pidada," ütles perenaine ja rääkis veel, et peale sõda mõistetud peremees - abikaasa isa - Siberisse, õige varsti ka perenaine kahe väikese lapsega. Peale naasmist õnnestus talu järk-järgult tagasi osta ning kõik need aastad on püütud taastada Põdra talu kogu selle endises ilus ja võimsuses.

Eestlased on oma kodukultuuri ikka väga oluliseks eluosaks pidanud. President Lennart Meri poolt 1997. aastal taas algatatud kodukaunistamisliikumine on kujunenud üldrahvalikuks ürituseks. Eesti Kodukaunistamise Ühenduse (EKKÜ) Valgamaa piirkonna juht Anne Vaigre märgib, et ettevõtmise läbi on Eestimaa linnade, alevike ja külade välisilme palju kenamaks saanud. „Valgamaa vallad olid konkursiks valmistudes juba eeltöö ära teinud ning esitasid tänavu suvel konkursile neli nominenti. Ka sel suvel oli hindamiskomisjonil rõõm ja au külastada Valgamaa kauneid paiku, hoolitsetud kodusid, kohtuda töökate ja ilusate Eesti inimestega, kuulata nende kodude lugusid. Nendes lugudes on särtsu, romantikat, valu ja armastust, koostegemise rõõmu ning meile nii omast otsivat vaimu ja töötahet," räägib Anne Vaigre ja lisab, et see, kuidas Aasa Põder ja  perekond oma talu kui sümbolit on hoidnud, taastanud ja kujundanud, on vägev ja imetlusväärne. „Mul on hea meel, et nüüd on killuke sellest suurepärasest ettevõtmisest raamatusse raiutud ja kajastub albumis "Eesti kaunis kodu 2021"."

Tunnustusi jagus teistelegi.

Valgamaa Omavalitsuste Liidu ja Eesti Kodukaunistamise Ühenduse Valgamaa tänukirja „Kodukultuuri edendamise eest Eestimaal" ja majalipu või mastivimpli koduvallalt saavad Eeva Nugis, Perekond Sigursk ja Hargla Maakultuurimaja.

Riigihalduse ministri tänukirja „Eestimaa kaunistamise eest" ja mastivimpli Rahandusministeeriumilt saavad Kaagjärve mõisapere, Perekond Aramaa ja Perekond Käis.

Paraku lükkub algselt septembrikuusse kavandatud tänupidu laureaatide autasustamiseks Hargla kultuurimajas COVID-19 jätkuva leviku tõttu edasi ning tänukirjad koos juurdekuuluvaga jäävad paremate aegade ootele.

Valgamaal on konkursi peakorraldaja  Valgamaa Omavalitsuste Liit. Tänavused toetajad on Valga Vallavalitsus ning kauaaegne koostööpartner ajaleht Lõuna-Eesti Postimees. Komisjoni kuulusid Eesti Kodukaunistamise Ühenduse (EKKÜ) Valgamaa piirkonna juht Anne Vaigre, Valga valla esindaja Pille Zimmer, Tõrva valla esindaja Heli Otti, Otepää valla esindaja Uno Laul ning Eesti Kodukaunistamise Ühenduse (EKKÜ) auliige Aare Kittask.

Nüüd juba traditsiooniks saanud tunnustamise vabariiklikul konkursil edukalt Valga valda esindanud kodudele algatas 2018. aastal toonane vallavanem Margus Lepik.