Telliskivi Loomelinnak esitleb "Peidus monumendid"

Ohoo, Valga keskväljakul on näitus!
 
Telliskivi Loomelinnak esitleb Kolme Puu galeriist pärit näitust "Peidus monumendid", mille huvitavad lood lisavad Valga keskväljakule põnevust veebruarist alates.
Termini "monument" juurest viivad etümoloogilised rajad nii kreeka kui ladina keelte ürgallikateni, kus väljend tähistab mälu ja mäletamist. Kui monumendi vanimast ja rangemast tähendusest pisut eemale tüürida, avaneb termini otsatu ja küütlev, põnev ja mitmekesine avavesi.
 
Monumendi kitsaim definitsioon on kõikjal sarnane – mälestus-või ausammas, peaasjalikult skulpturaalne memoriaal, mis on püstitatud isiku või sündmuse mäle(s)tamiseks. Kui termin "monument" mõttes kiirelt läbi hekseldada, kangastuvad esmajoones tõenäoliselt võidukas mees hobusel, norus naine hinge vaakuva poja või peigmeespoisiga, kandilise lõuaga noorsand kirkaga, soliidses eas härrasmeesraamatuga ja nõnda edasi. Tihti on kõik need gigantsed personaažid postamendi otsas, mis omakorda laotud korralikust ajastu kaanonist.

Näitus oli osa Telliskivi Loomelinnaku algatatud kunstifestivalist "Ma ei saa aru", mis 2022. aastal kandis skulptuuri fookust.

2023. aastal toimub festival 9. ja 10. juunil alateemaga helikunst. Rohkem infot https://www.maeisaaaru.ee

Tekstid: Anu Soojärv
Fotod: Päär Keedus, Martin Siplane

Näitusega on võimalik tutvuda 20. märtsini.