Väärikate ülikooli õppurid õppisid valmistuma hädaolukordadeks

Väärikate ülikooli õppurid õppisid valmistuma hädaolukorraks

Valga väärikate ülikooli õppureid kogunesid neljapäeval, 22. jaanuari keskpäeval Valga kultuuri- ja huvialakeskusesse. Õppepäeva teemaks oli sel korral „Kuidas valmistuda hädaolukordadeks?"

Lektoriks oli koolitusel  Päästeameti Lõuna päästekeskuse ennetusbüroo spetsialist Johannes Komissarov.

Päästeameti 2016. aasta uuring näitas, et viiendik eestimaalasi on viimase kolme aasta jooksul enda hinnangul hädaolukorda kogenud, kuid 59 % elanikkonnast ei ole teinud midagi selleks, et ennetada või leevendada hädaolukordade kahjusid. „See uuring näitas, et teadlikkus hädaolukordadest on madal. Inimesed on arvamusel, et hädaolukorral jõuab abi nendeni kiiremini, kui tavaolukorras. Tegelikkus on aga hoopis vastupidine. Hädaolukorra tekkimisel on inimese enda roll väga oluline ja seepärast peavad inimesed ka teadma, mida nad hädaolukorras tegema ja kuidas käituma peaksid. Sinu ja su pere hakkamasaamine kriisiolukorras sõltub sinust enesest,"rõhutas Komissarov.

Ta tutvustas hädaolukorra seadust, rääkis ohtudest Eestis ja maailmas ning andis soovitusi, kuidas endid ohtude eest kaitsta. Veel rääkis ta, kuidas elanikkonna kaitset arendatakse, kust on võimalik infot riskide ja hoiatuste kohta saada, kuidas jälgida olukorda kriisi ajal. Ennetusbüroo spetsialist andis ka juhiseid, kuidas kriisiolukordades käituda. „Inimesed peavad ohu korral valmistuma elutähtsate teenuste katkestuseks. Kodudes peaks olema varud vähemalt nädalaks," selgitas Komissarov. Varude hulka kuuluvad  vesi, toit, esmaabivahendid ja ravimid, hügieenitarbed. Kodus peaks olema varuks patareidega raadio, taskulamp, akupank, tikud ja küünlad, töö- ja söögiriistad.

Elanikkonnakaitse on meetmete süsteem, mille eesmärk on kaitsta inimesi hädaolukordade ning riigi julgeolekut või põhiseaduslikku korda ähvardavate ohtude korral. Elanikkonna kaitse arendamise üheks oluliseks suunaks on elanikkonna õpetamine ja vastavate käitumisjuhiste väljatöötamine. „Välja on töötatud käitumisjuhised kriisiolukordadeks ning kahe nädala pärast avalikustatakse Siseministeeriumi ja Riigikantselei poolt need elanikkonnale," andis Komissarov teada väärikate ülikooli õppuritele.

Ettekande lõppedes oli lektorile võimalus küsimusi esitada.

Järgmine väärikate ülikooli õppepäev on 20. veebruaril.