Valga asevallavanem pälvis Vabaduse Tammepärja aumärgi

Justiitsminister Urmas Reinsalu tunnustas Vabaduse Tammepärja aumärgiga 129 inimest. Just neil on väärilisi teeneid Eesti riigi ja rahva lähiajaloo mälestuse hoidmisel ja edasi andmisel, vabadusvõitluses ja relvastatud ning relvastamata vastupanuliikumises osalemisel, samuti Eesti vabadusvõitluse ja vastupanuliikumise jäädvustamisel.

Vabaduse Tammepärja aumärgi pälvis represseeritute mälestuste hoidmise ja tutvustamise eest  ning teenete eest Eesti vabaduse eest seismisel  Valga asevallavanem Enno Kase, kes on hulk aastaid olnud MTÜ Eesti Õigusvastaselt Represseeritute Liidu Memento Valgamaa Ühenduse esimees.

Enno Kase on sündinud 15. veebruaril 1953. aastal Siberis Baikali järve lähedal küüditatute peres. Kooliteed alustas ta Siberis, kus lõpetas kaks klassi. Alates aastast 1962 elas pere Eesti elamisloa puudumise tõttu Lätis Valkas. Koolis käis ta Valgas ja lõpetas 1971. aastal Valga 1. keskkooli. Samal aastal sai pere ka Eestis elamise loa.

„Kuuldes lapsepõleves tihti vanemate ja peretuttavate ringis räägitavaid jutte iseseisvast Eestist, sai see minu unistuseks. Esimesel võimalusel astusin Eesti Kodanike Komitee, Eesti Muinsuskaitse Seltsi, Eesti Õigusvastaselt Represseeritute Liidu Memento ja Eestimaa Rahvarinde liikmeks, et võidelda Eesti taasiseseisvumise eest," rääkis Kase. Ta oli ka Valga linna Rahvarinde juht. „Suurimaks ürituseks oli Balti kett, kus olin Valgamaa ketilüli üks organisaatoreid. Mul oli au olla Valgas koos Juhan Tederi ja Marko Mihkelsoniga esimesteks Eesti sinimustvalge lipu heiskajateks Valga keskraamatukogu ja Valga gümnaasiumi katustele," meenutas tunnustatu.

Aastast 1993 kuni siiani on ta väikese vahega töötanud Valga aselinnapeana ja eelmise aasta sügisest Valga asevallavanemana majanduse valdkonnas.

Aumärgi sai isamaalise kasvatuse ja lähiajaloo tutvustamise eest Valga Isamaalise Kasvatuse Püsiekspositsiooni juht, Valga linna aukodanik ja Valga Rahvusvahelise Militaarajaloo Festivali peakorraldaja Meelis Kivi, kelle juhtimisel on isamaalisest muuseumist kujunenud populaarne koht valgalaste seas. Muuseum on kogunud tuntust lisaks Eestile ka väljaspool.

Aumärgiga peeti meeles veel valgalasi, Raua tänava lahingu veterani Eduard Meemanni ning poliitvange Endel Reiljani ja Harri Trompi Eesti vabaduse eest võitlemise eest..

Tunnustuse pälvinute hulgas olid  Eesti kaitselahingutes osalenud veteranid, Raua tänava lahingu veteran, endised metsavennad, vastupanuvõitlejad ja õigusvastaselt represseeritud. Samuti tunnustas justiitsminister oma otsusega Eesti vabadusvõitluse ja vastupanuliikumise mälestuse jäädvustajaid. Nende hulgas on metsavendluse mälestuse hoidjad, mälestiste rajajad, mälestuspäevade korraldajad ja isamaaliste organisatsioonide tegusad liikmed.

Vabaduse Tammepärja aumärgiga tunnustatakse inimesi, kellel on väärilisi teeneid Eesti riigi ja rahva lähiajaloo mälestuse hoidmisel ja edasiandmisel, vabadusvõitluses ning relvastatud ja relvastamata vastupanuliikumises osalemisel, samuti Eesti vabadusvõitluse ja vastupanuliikumise jäädvustamisel.